Ogromne zmiany na SOR-ach i w nocnej pomocy lekarskiej. Pacjenci dużo zyskają

2022-10-27 9:21

Czy niebawem znikną kilkunastogodzinne kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych? Resort zdrowia planuje wprowadzenie ważnej zmiany, dzięki której pomoc lekarską można będzie uzyskać znacznie szybciej. Z SOR-ów mają zniknąć pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie powinni tam trafić. Rewolucja zacznie się już w przyszłym roku.

SOR
Autor: Getty Images SOR

"SOR jest od ratowania życia, a nie od tego, by zajmować się każdą bolączką" - stwierdził niedawno rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie w Polsat News, odpowiadając na pytanie o plany resortu zdrowia zapobiegające kolejkom pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

I zapowiedział, że od 2023 roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna.

Wielu lżej chorych nie dostaje obecnie pomocy na SOR

Z pomocy lekarza w nagłym przypadku w nocy lub w święta możemy skorzystać na dwa sposoby: udać się do przychodni lub szpitala, w których działa nocna i świąteczna opieka zdrowotna lub pojechać na SOR. Pacjenci z reguły wybierają miejsce, do którego mają bliżej lub w którym mogą szybciej uzyskać profesjonalną pomoc.

Wówczas zdarza się, że na SOR trafiają osoby, które nie wymagają pomocy oddziału ratunkowego. Tworzą się kolejki i dlatego na uzyskanie pomocy w trakcie wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym trzeba nieraz czekać bardzo długo.

Jak wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz, w tej chwili w Polsce obowiązuje tzw. tryb obsługi pacjenta SOR,  pozwalający na swojego rodzaju selekcję chorych, którzy zgłaszają się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

- Mamy cztery różnego rodzaju kody czy też kolory, które sugerują, jak szybko powinno się zająć pacjentem na SOR-ze. Od czerwonego, najpilniejszego, który oznacza, że pacjent wymaga opieki tu i teraz, przez żółty, zielony i niebieski" - powiedział.

Osoby oznaczone kodem zielonym i niebieskim nie muszą być obsługiwane przez SOR. - Są to pacjenci, który mogą czekać do 240 minut albo powyżej - w granicach 360 minut" - stwierdził rzecznik. W praktyce oznacza to, że ktoś, kto przyjedzie na SOR z gorączką i bólem gardła lub niegroźną raną, może nie doczekać się na pomoc lekarza, gdyż ci zajęci są poważniejszymi przypadkami.

Od 2023 roku nocna pomoc lekarska przy każdym szpitalu

W przyszłym roku ma się to zmienić. Jak podkreślił Wojciech Andrusiewicz, "SOR nie jest od tego, by zajmować się każdą bolączką, SOR jest od ratowania życia".

Dlatego resort zdrowia planuje ogromne zmiany  - od 2023 roku przy każdym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i w każdym szpitalu ma być nocna i świąteczna pomoc medyczna.

- Powinno to służyć integracji tych dwóch podmiotów – przekierowaniu pacjentów z SOR-u na nocną i świąteczną opiekę medyczną - powiedział  rzecznik MZ. Nie oznacza to jeszcze, że kolejki od razu znikną - zmiany mają być wprowadzane stopniowo.