Oglądanie telewizji nie tylko pożera twój czas, ale też naraża cię na ból. Eksperci biją na alarm

2022-12-13 13:57

Oglądanie telewizji to ulubiony "sport" wielu osób i forma rozrywki w wolnej chwili. Mówi się też nie bez powodu, że pochłania znaczną część czasu dnia codziennego. Siedzenie w jednej pozycji przez wiele godzin i patrzenie w jeden punkt jest bardzo niezdrowe dla ciała. Jak wskazują australijscy, przez to jest ono bardziej narażone na uciążliwy, wędrujący ból w różnych obszarach.

Mężczyzna ogląda telewizję
Autor: Getty Images Oglądanie telewizji nie tylko pożera twój czas, ale też naraża cię na ból. Eksperci biją na alarm

Często skarżysz się, że "boli cię całe ciało"? Przyczyn bólu może być wiele – od łagodnych do ciężkich. Utarło się też przekonanie, że osoby w wieku podeszłym są w większym stopniu narażone na dolegliwości bólowe. Otóż nie, codziennie muszą z nimi walczyć między innymi osoby, które cierpią na choroby przewlekłe (np. cukrzycę typu 2).

Poradnik Zdrowie: leczenie bólu przewlekłego

Kilkugodzinne oglądanie telewizji odczuwa boleśnie nasze ciało

Do ciekawego wniosku doszli australijscy naukowcy z ośrodka badawczego Baker Heart and Diabetes Institute z siedzibą w Melbourne. Okazuje się, że osoby, które spędzają wiele godzin przed telewizorem w ciągu dnia, mogą doświadczać bólu w różnych częściach ciała. Nasila się on wraz z upływem czasu.

Podstawą tego badania były ankiety, w których uczestnicy ocenili (od 1 do 100) swoją jakość życia związaną ze zdrowiem. Liczba zero wskazywała na silny ból ciała, a 100 – na brak dolegliwości bólowych. Na podstawie uzyskanych informacji uczeni stwierdzili, że spędzanie długich godzin przed telewizorem sprawia, iż ciało narażone jest silny i rwący ból. Nasila się on z upływem czasu.

"Nawet wydłużenie oglądania telewizji o jedną godzinę w ciągu dnia było ściśle związane z nasileniem bólu. Ta korelacja była bardziej widoczna u osób, które chorują na cukrzycę typu 2" – zaznaczył prof. David Dunstan, główny autor badania.

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji ma negatywne skutki

Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, zwłaszcza przed telewizorem, wpływa na ciśnienie krwi, spowalnia metabolizm oraz osłabia procesy regulujące poziom cukru we krwi. Te zmiany powodują powstawanie stanu zapalnego, któremu może towarzyszyć nieprzyjemne odczucie, czyli ból.

To odkrycie wskazuje, że znaczne ograniczenie przed telewizorem pozwoli uniknąć przykrych dolegliwości bólowych. Dotyczy to zarówno całej populacji, jak i pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi.

"Wiemy, że zwiększenie aktywności fizycznej jest podstawą profilaktyki i leczenie chorób przewlekłych, lecz wyniki naszej analizy wskazują, iż ograniczenie siedzącego trybu życia wpływa pozytywnie na zdrowie, m.in. na trajektorię bólu fizycznego" – podsumował prof. Dunstan.