Odkryto nowe działanie popularnego leku. Melatonina może zmniejszać ryzyko zwyrodnienia

2024-06-12 6:55

Melatonina jest powszechnie znana. Zazwyczaj sięgamy po nią, kiedy mamy problemy ze snem lub doskwiera nam bezsenność. Okazuje się jednak, że może to nie być jej jedyne zastosowanie. Naukowcy twierdzą, że może również zapobiegać pogarszaniu się wzroku z wiekiem.

Odkryto nowe działanie popularnego leku. Melatonina może zmniejszać ryzyko zwyrodnienia
Autor: fot. Getty Images Odkryto nowe działanie popularnego leku. Melatonina może zmniejszać ryzyko zwyrodnienia

Melatonina na bezsenność i nie tylko. Naukowcy z nowymi dowodami

Zespół badaczy medycznych z Case Western Reserve University School of Medicine i Centrum Bioinformatyki Okulistycznej w Cleveland Clinic odkryli kolejne dowody na to, że stosowana regularnie melatonina pomaga nie tylko ze snem. Jak piszą w swoim badaniu opublikowanych w czasopiśmie JAMA Ophtalmology, może ona również zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) wraz z wiekiem. Ta choroba bardzo często prowadzi do ślepoty. Badacze przeanalizowali historię medyczną 200 tysięcy starszych pacjentów, poszukując związku pomiędzy regularnym przyjmowaniem melatoniny a rozwojem AMD. Od lat poszukiwany jest bowiem środek zapobiegawczy lub zatrzymujący tę chorobę. Choć poczyniono już postępy, nadal nie udało się znaleźć na nią lekarstwa.

W ostatnich latach zespół badaczy odkrył, że ryzyko wystąpienia tej choroby jest mniejsze u osób, które regularnie spożywania suplementy z melatoniną. W 2020 roku, udało się wykazać, że wyższy poziom melatoniny może zapobiegać uszkodzeniom siatkówki, które są spowodowane przez AMD. Inny zespół specjalistów odkrył, że pacjenci zmagający się z AMD mieli mniejszy niż przeciętnie poziom melatoniny we krwi i łzach. W ramach tego nowego przedsięwzięcia zespół badawczy przejrzał dokumentację medyczną 200 tys. starszych osób z lat 2008–2023 w poszukiwaniu zależności.

TECHNOLOGICZNY PRZEGLĄD TYGODNIA: NIEWIDOMI ODZYSKAJĄ WZROK?

Melatonina a AMD. Naukowcy przeprowadzili badanie obserwacyjne

Zespołowi badaczy udało się odnaleźć dowody, że wśród 121 523 pacjentów w wieku ponad 50 lat, u których nie znaleziono żadnych objawów AMD, wielu stosowało regularnie suplementy melatoniny. Co więcej, wśród pacjentów z AMD, ci, którzy rozpoczęli przyjmowanie suplementów po rozwinięcie się choroby, doświadczali wolniejszego jej postępu, niż pacjenci, którzy w ogólnie przyjmowali melatoniny. U 66 253 pacjentów z wczesnym zwyrodnieniem wzroku powiązano pigułkę nasenną z o 56 proc. niższym ryzykiem postępu choroby.

Konieczne jest jednak zaznaczanie, że badanie to miało charakter obserwacyjne, co oznacza, że nie mogło wykazać, że melatonina może zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD, a jedynie wykazało związek między chorobą a suplementacją melatoniny. AMD jest bowiem powiązane również z kilkoma innymi czynnikami takimi jak wysokie ciśnienie krwi, nadwaga, palenie tytoniu czy dieta. Naukowcy są zdania, że na wyniki ich badania wpływ mogły mieć również inne czynniki związane ze stylem życia. Konieczne więc będzie przeprowadzenie większej ilości badań, by można było potwierdzić związek między melatoninom a niższym ryzykiem zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej.

Sonda
Jak sobie radzisz z bezsennością?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki