Odkryto nową przyczynę migreny. Problem tkwi w szyi

2023-12-03 16:32

Migrena czy napięciowe bóle głowy potrafią uprzykrzyć życie, a nawet na pewien czas wyłączyć z normalnego funkcjonowania. Właśnie odkryto, że nie zawsze mają związek ze stresem czy innymi czynnikami środowiskowymi. Ich przyczyna może jednak mocno zaskoczyć.

Odkryto nową przyczynę migreny. Problem tkwi w szyi
Autor: Getty Images

Pierwotne bóle głowy to ogromny problem 

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Wyróżnia się bóle pierwotne - czyli samoistne - oraz wtórne, wywołane przez różne choroby (w tym guzy mózgu). Najczęstszym typem pierwotnych bólów głowy są  migreny i bóle napięciowe. Ich przyczyny nadal nie zostały dobrze poznane. Tymczasem, jak pokazują statystyki, jest to olbrzymi problem.

Tylko w USA napięciowe bóle głowy męczą dwie na trzy osoby - zazwyczaj w trakcie ataku odczuwalny jest ucisk i ból (łagodny do umiarkowanego) po obu stronach głowy, a za przyczynę uznawany był dotąd przede wszystkim stres.

Z kolei migrena to atak silnego, pulsującego bólu głowy z jednej lub obu stron, któremu mogą towarzyszyć mdłości, nadwrażliwość na światło czy osłabienie. Chroniczne migreny dotykają ponad 37 mln mieszkańców USA i prawie 150 mln osób na całym świecie.

Obu typom bólu głowy często towarzyszy ból szyi.

Zdrowo Odpytani: Czy migrenę można zatrzymać domowymi sposobami? Ekspertka nie ma wątpliwości

To możliwa przyczyna bólu głowy

Nowe światło na możliwą przyczynę pierwotnych bólów głowy rzuca badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm, które zaprezentowano w trakcie corocznego spotkania Radiological Society of North America. Naukowcy opisali w nim, że do migren oraz napięciowych bólów głowy prowadzić mogą niezdiagnozowane problemy z mięśniami szyi, zwłaszcza stany zapalne w tej okolicy.

W swoim badaniu naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny i przyjrzeli się mięśniom szyi 16 ochotnikom z bólami napięciowymi, 12 – jednocześnie z bólami napięciowymi i migrenami oraz 22 osób zdrowych. Okazało się, że u osób, które odczuwały dwa rodzaje bólu, zaobserwowano największe zmiany świadczące o toczącym się stanie zapalnym w mięśniach szyi.

- Nasze badania obrazowe dostarczają pierwszego obiektywnego dowodu na wyjątkowo częste zaangażowanie mięśni szyi w powstawanie pierwotnych bólów głowy, takich jak ból szyi w czasie migreny czy napięciowy ból głowy. Wykorzystaliśmy zdolność do ilościowego pomiaru subtelnych stanów zapalnych w mięśniach – stwierdził dr Nico Sollmann, jeden z autorów pracy.

- Zmierzone przez nas zmiany zapalne mięśni szyi wyraźnie korelują z liczbą dni przeżytych z bólem głowy i obecnością subiektywnie odczuwanego bólu szyi. Zmiany te pozwalają nam na rozróżnienie między zdrowymi osobami a pacjentami cierpiącymi na pierwotne bóle głowy" - dodał dr Nico Sollmann.

- Nasze wyniki wskazują rolę mięśni szyi w patofizjologii pierwotnych bólów głowy. Dlatego terapie ukierunkowane na mięśnie szyi mogą prowadzić do jednoczesnego złagodzenia bólu szyi oraz bólu głowy. - podsumował.