Odkryto nową przyczynę migreny. Problem tkwi w szyi

2023-12-03 16:32

Migrena czy napięciowe bóle głowy potrafią uprzykrzyć życie, a nawet na pewien czas wyłączyć z normalnego funkcjonowania. Właśnie odkryto, że nie zawsze mają związek ze stresem czy innymi czynnikami środowiskowymi. Ich przyczyna może jednak mocno zaskoczyć.

Odkryto nową przyczynę migreny. Problem tkwi w szyi
Autor: Getty Images

Pierwotne bóle głowy to ogromny problem 

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Wyróżnia się bóle pierwotne - czyli samoistne - oraz wtórne, wywołane przez różne choroby (w tym guzy mózgu). Najczęstszym typem pierwotnych bólów głowy są  migreny i bóle napięciowe. Ich przyczyny nadal nie zostały dobrze poznane. Tymczasem, jak pokazują statystyki, jest to olbrzymi problem.

Tylko w USA napięciowe bóle głowy męczą dwie na trzy osoby - zazwyczaj w trakcie ataku odczuwalny jest ucisk i ból (łagodny do umiarkowanego) po obu stronach głowy, a za przyczynę uznawany był dotąd przede wszystkim stres.

Z kolei migrena to atak silnego, pulsującego bólu głowy z jednej lub obu stron, któremu mogą towarzyszyć mdłości, nadwrażliwość na światło czy osłabienie. Chroniczne migreny dotykają ponad 37 mln mieszkańców USA i prawie 150 mln osób na całym świecie.

Obu typom bólu głowy często towarzyszy ból szyi.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 7 Migrena

To możliwa przyczyna bólu głowy

Nowe światło na możliwą przyczynę pierwotnych bólów głowy rzuca badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm, które zaprezentowano w trakcie corocznego spotkania Radiological Society of North America. Naukowcy opisali w nim, że do migren oraz napięciowych bólów głowy prowadzić mogą niezdiagnozowane problemy z mięśniami szyi, zwłaszcza stany zapalne w tej okolicy.

W swoim badaniu naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny i przyjrzeli się mięśniom szyi 16 ochotnikom z bólami napięciowymi, 12 – jednocześnie z bólami napięciowymi i migrenami oraz 22 osób zdrowych. Okazało się, że u osób, które odczuwały dwa rodzaje bólu, zaobserwowano największe zmiany świadczące o toczącym się stanie zapalnym w mięśniach szyi.

- Nasze badania obrazowe dostarczają pierwszego obiektywnego dowodu na wyjątkowo częste zaangażowanie mięśni szyi w powstawanie pierwotnych bólów głowy, takich jak ból szyi w czasie migreny czy napięciowy ból głowy. Wykorzystaliśmy zdolność do ilościowego pomiaru subtelnych stanów zapalnych w mięśniach – stwierdził dr Nico Sollmann, jeden z autorów pracy.

- Zmierzone przez nas zmiany zapalne mięśni szyi wyraźnie korelują z liczbą dni przeżytych z bólem głowy i obecnością subiektywnie odczuwanego bólu szyi. Zmiany te pozwalają nam na rozróżnienie między zdrowymi osobami a pacjentami cierpiącymi na pierwotne bóle głowy" - dodał dr Nico Sollmann.

- Nasze wyniki wskazują rolę mięśni szyi w patofizjologii pierwotnych bólów głowy. Dlatego terapie ukierunkowane na mięśnie szyi mogą prowadzić do jednoczesnego złagodzenia bólu szyi oraz bólu głowy. - podsumował.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki