Odkryto "niewidzialną" wersję wariantu Omikron. "Może opóźniać identyfikację zakażonych"

2021-12-08 9:29

Naukowcy odkryli "niewidzialną" odmianę wariantu Omikron. Jak podał dziennik "The Guardian", nie da się jej wstępnie odróżnić od innych wariantów koronawirusa z pomocą ogólnie dostępnych testów PCR, co może znacząco utrudniać i opóźniać identyfikację osób zakażonych tym wariantem.

Koronawirus 14.12.2021. Kim jest pierwszy Polak zakażony Omikronem? Znamy nowe fakty
Autor: Getty Images Koronawirus 14.12.2021. Kim jest pierwszy Polak zakażony Omikronem? Znamy nowe fakty

Nową wersję wariantu Omikron odkryto w próbkach z Afryki Południowej, Australii i Kanady. Profesor Francois Balloux, dyrektor University College London Genetics Institute, powiedział The Guardian, że 6 proc. próbek genomu Omikron przesłanych do bazy danych genomów Gisaid to nowa "niewidzialna" wersja wariantu, oznaczona jako BA.2.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19

Jak podano, niewidzialna wersja wariantu Omikron ma wiele mutacji wspólnych ze "standardowym" wariantem Omikron. Brakuje jednak jednej konkretnej zmiany genetycznej, która umożliwia wykorzystanie testów PCR do tego, by wstępnie oznaczyć koronawirusa jako wariant Omikron i następnie poddać go sekwencjonowaniu genów, by to potwierdzić.

Około połowy urządzeń analizujących testy PCR w Wielkiej Brytanii poszukuje trzech genów wirusa, ale Omikron, podobnie jak wariant Alfa, daje wynik pozytywny w przypadku tylko dwóch z nich. Jest tak, gdyż Omikron, podobnie jak wariant Alfa, ma zmianę genetyczną zwaną delecją w genie kolca. Wykrycie tej delecji w teście PCR sugeruje, że chodzi o wariant Omikron. Nowa wersja jednak nie ma tej zmiany, stąd naukowcy nieformalnie nazwali ją "niewidzialnym Omikronem".

Jak wyjaśnia "The Guardian", "wyłapywanie" wariantu Omikron za pomocą testów PCR znacząco przyspieszało identyfikowanie osób zarażonych tym wariantem.

Zdaniem badaczy za wcześnie jest by ustalić, czy "niewidzialna" wersja wariantu Omikron będzie rozprzestrzeniać się tak samo, jak wersja standardowa, jednak ze względu na genetyczną odmienność wersja ta może zachowywać się inaczej.

Jak podaje The Guardian, odkrycie "niewidzialnej" formy Omikronu skłoniło naukowców do podzielenia linii B.1.1.529 na standardowy Omikron, oznaczony jako BA.1, oraz nowszy wariant - BA.2. "Istnieją dwie linie w ramach Omikronu, BA.1 i BA.2, które są dość odmienne genetycznie. Te dwie linie mogą zachowywać się inaczej" - uważa prof. Francois Balloux.

Jedną z głównych niewiadomych jest sposób powstania nowej wersji. Chociaż nadal jest ona klasyfikowana jako Omikron, jest tak odmienna genetycznie, że jeśli będzie się szybko rozprzestrzeniać, może zostać uznana za wariant niepokojący. A zdaniem naukowców, powstanie dwóch odrębnych wersji, BA.1 i BA.2, w szybkim tempie ze wspólnych mutacji byłoby niepokojące - pisze dziennik.