Podejrzewasz, że masz Covid-19? Poradnik NFZ dla zarażonych

2021-12-08 7:31

Masz pierwsze objawy infekcji i nie wiesz, czy to przeziębienie, grypa czy Covid-19? Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik, w którym zawarto informacje, co robić w takiej sytuacji.

Podejrzewasz, że masz Covid-19? Poradnik NFZ dla zarażonych
Autor: Getty Images

Jak zaznaczają autorzy poradnika, w obecnej sytuacji nie należy lekceważyć nawet pozornie banalnego kataru czy kaszlu. "Nawet jeśli wydaje ci się, że to zwykłe przeziębienie, powinieneś to sprawdzić. Być może są to pierwsze symptomy groźnych chorób: grypy lub COVID-19" – podkreślają.

Choroby te, szczególnie na początku, dają podobne objawy, warto więc upewnić się, co naprawdę nam dolega.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Pierwszym krokiem powinien być kontakt z poradnią POZ lub lekarzem rodzinnym. Już podczas rejestracji należy opowiedzieć o swoich objawach - zwłaszcza, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, miałeś kontakt z osobą zakażoną lub jesteś na kwarantannie.

Jak informuje NFZ, w zależności od stanu zdrowia konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza POZ, teleporady lub wizyty lekarza w domu chorego. Jeśli lekarz POZ podejrzewa zakażenie koronawirusem, może skierować na test wykrywający SARS-CoV-2.

W dni, gdy przychodnie są nieczynne - po godz. 18.00, w weekend lub w dzień świąteczny - należy skontaktować się z placówką nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Również w tym przypadku konsultacja może mieć formę wizyty osobistej, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie koronawirusem, może skierować pacjenta na test wykrywający SARS-CoV-2.

Poza godzinami pracy poradni POZ można skorzystać również z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). TPK to odpowiednik nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tyle że przez telefon. Aby z niej skorzystać, trzeba zadzwonić pod bezpłatny numer 800-137-200 lub wypełnić formularz online. Z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu można skorzystać od poniedziałku do piątku, w godzinach 18.00-8.00, a w soboty, niedziele i w święta przez całą dobę. Także lekarz dyżurujący na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu może skierować na test wykrywający SARS-CoV-2.

Podejrzewając zakażenie koronawirusem można również samodzielnie zapisać się na test na Covid-19, wypełniając formularz online dostępny na stronie pacjent.gov.pl. Składa się on z kilku pytań, m.in. o kontakty z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 i o objawy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że ktoś zakaził się koronawirusem. Jeśli okaże się, że test jest konieczny, można zamówić rozmowę z konsultantem domowej opieki medycznej (numer telefonu 22-735-39-40), zapisać się na wymaz przez internet (niezbędny jest Profil Zaufany). W ten sam sposób na test można zapisać również dziecko.

Jak przypominają autorzy poradnika, na test na koronawirusa skierowanie może wydać również lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale korzysta z aplikacji gabinet.gov.pl. NFZ przypomina, że w momencie zlecenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaje się z automatu objętym kwarantanną. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać swojego miejsca pobytu. Zwolnienie z kwarantanny przysługuje na czas przejazdu do punktu pobrań i powrotu do miejsca pobytu.

Fundusz podkreśla, że gdy samodzielnie nie można się dostać do punktu pobrań wymazów, lekarz POZ może wezwać do nas karetkę wymazową. Mając skierowanie na test wykrywający koronawirusa, można go bezpłatnie wykonać w dowolnym punkcie pobrań wymazów. Jest ich w kraju ponad 600.

Wynik testu można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Wynik pozytywny oznacza, że jesteśmy zakażeni koronawirusem. Kwarantanna automatycznie zmienia się w izolację. Izolacja trwa 10 dni, licząc od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. NFZ radzi, by skontaktować się z lekarzem POZ, który oceni stan zdrowia i ustali leczenie.

Wynik negatywny oznacza, że nie jesteśmy zakażeni koronawirusem i automatycznie zwalnia z kwarantanny. NFZ przypomina, że wgląd do wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 ma także lekarz POZ i laboratorium, które przeprowadzało analizę wymazu.

Autorzy poradnika zaznaczają, program Domowa Opieka Medyczna umożliwia monitoring stanu zdrowia, gdy jesteśmy chory na COVID-19, ale nie wymagamy leczenia w warunkach szpitalnych.

Do kontroli zdrowia służy pulsoksymetr, niewielkie urządzenie mierzące saturację, czyli poziom natlenienia krwi. Wystarczy nałożyć je na palec i połączyć ze specjalną aplikacją, którą instaluje się telefonie. Można też zgłaszać wyniki pomiarów przez infolinię.

Pulsoksymetr otrzymuje się bezpłatnie. Osoby, które ukończyły 55 lat, automatycznie kwalifikują się do programu i pocztą otrzymują urządzenie do domu. Jeśli chory jeszcze nie ma 55 lat, może zamówić pulsoksymetr przez internet lub dzięki kwalifikacji przeprowadzonej przez lekarza POZ.

Jeśli nasz stan nagle się pogorszy i sytuacja będzie zagrażała życiu lub zdrowiu, należy dzwonić pod numer alarmowy 999 lub 112. Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem lub jesteśmy zakażeni, koniecznie musimy poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

NFZ przypomina, że pod numerem 800-190-590, bezpłatnie i przez całą dobę, można otrzymać wszystkie niezbędne informacje o postępowaniu w razie zakażenia koronawirusem.