Oddasz osocze, a sam też zyskasz! Przywileje dla dawców

2020-12-01 14:19

Osocze ozdrowieńca na tym etapie walki z pandemią – jak powiedział premier Mateusz Morawiecki – jest lekiem ratującym życie. Pomożemy ludziom w walce z koronawirusem Saars-CoV-2, a przy okazji otrzymamy profit za odpowiedzialną postawę obywatela RP.

Można pokusić się na stwierdzenie, że osocze jest na wagę złota dla osób chorujących na COVID-19. Dla ozdrowieńców przysługują różne przywileje w zależności od danego miasta. Premier Mateusz Morawiecki obiecał darczyńcom ulgi PIT. Osocze krwi jest darowizną, która śmiało można odliczyć śmiało od podatku.

- Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Oddaj osocze – pomóż innym i zyskaj karnet na basen

Idąc tym tropem, władze Jarocina (w woj. wielkopolskim) zachęcają mieszkańców do pomagania. Przygotowali benefit dla ozdrowieńców, którzy postanowili przekazać swoje osocze w punkcie krwiodawstwa w Poznaniu bądź w Kaliszu. Jak zapowiedział burmistrz miasta Adam Pawlicki, oferują tym osobom możliwość transportu przez oddziały obrony cywilnej albo wręczają roczny karnet na wstęp do Aquaparku. Ważność biletu będzie liczona od momentu otwarcia obiektu.

Na tę chwilę kilkadziesiąt mieszkańców Jarocina zadeklarowało chęć oddania osocza w Kaliszu lub Poznaniu. Niektórzy z nich czekają na konsultację z lekarzem, który „zdecyduje, czy dana osoba może być dawcą”.

Polecamy też: Osocze ozdrowieńców: co to jest? Jak oddać osocze po COVID-19?

Ekstra dwa dni do urlopu

Taka nagroda jest przewidziana dla ozdrowieńców w Jarocinie. Jakie profity dla tych osób są przewidziane w całym kraju? Jak wynika z rządowego komunikatu, dawcom osocza przysługują dwa dni wolne od pracy oraz ulga na transport kolejowy i komunikację miejską (33 proc.). Dodatkowo każdy z nich otrzyma na rok pakiet konsultacji medycznych, który obejmuje wizyty u lekarzy specjalistów takich, jak: kardiologa, neurologa czy pulmonologa.

Osoby oddające osocze mogą korzystać z tych samych uprawnień, co Honorowi Dawcy Krwi, m.in.:

  • zakup niektórych leków ze zniżkami,
  • korzystanie z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów poza kolejnością,
  • zniżki w komunikacji miejskiej w zależności od danego miasta,
  • ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”.

Jest coś jeszcze dla zmotoryzowanych ozdrowieńców, czyli bon na 3 przejazdy autostradą.

Andrzej Duda oddał osocze dla chorych na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.