Ulga w PIT za oddanie osocza ozdrowieńca. Kto może ją uzyskać i jakie dokumenty są potrzebne?

2020-11-25 8:24

Za oddanie osocza - w tym również osocza ozdrowieńca, czyli po przebytym COVID-19 - przysługuje ulga podatkowa w PIT. Oznacza to, że każdy, kto odda osocze, w tym również ozdrowieniec, będzie mógł odliczyć w PIT pewną kwotę. Jak wysoką? I jakie dokumenty są potrzebne, by skorzystać z ulgi w PIT za oddanie osocza ozdrowieńca?

Prawo do ulgi w PIT za oddanie osocza ozdrowieńca potwierdziła w  Ministerstwie Finansów "Rzeczpospolita". Zgodnie z informacjami, przesłanymi przez resort finansów: „Ozdrowieńcy, którzy oddają osocze, by ratować innych chorych na COVID-19, mają prawo do ulgi podatkowej”.

Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa" – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Jak odliczyć osocze ozdrowieńca w PIT?

Osoby, które do końca 2020 r oddadzą bezpłatnie (czyli honorowo) osocze, mogą skorzystać z ulgi podatkowej za 2020 rok, jeśli natomiast osocze oddane zostanie w przyszłym roku, ulgę będzie można odliczyć dopiero w 2022r, rozliczając podatek za 2021 rok.

Ulgę za oddanie osocza (ulga na darowiznę krwi) można wykazać w załączniku PIT/O.

By skorzystać z prawa do odliczenia ulgi za oddanie osocza, trzeba dysponować zaświadczeniem, na którym będzie informacja o ilości oddanej bezpłatnie krwi - lub jej składników, takich jak osocze. 

Ulga za oddanie osocza - jaka jest jej wysokość?

Wysokość ulgi za oddanie osocza można obliczyć, mnożąc ilość oddanego osocza (wykazaną w zaświadczeniu) przez przelicznik dla tej ulgi, obowiązujący w przepisach. Obecnie ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi to 130 zł - jak czytamy na stronie www.krwiodawcy.org, taka cena została ustalona przez Ministra Zdrowia w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty.

Wysokość ulgi ściśle zależy od ilości oddanej krwi oraz jej składników. W ciągu roku można oddać aż 25 litrów osocza, a więc znacznie więcej, niż krwi pełnej - tej ostatniej mężczyzna może oddać w ciągu roku maksymalnie 2,7 litra, a kobieta 1,8 litra krwi. Mężczyzna może więc odliczyć maksymalnie 3601 zł, a kobieta 3484 zł.

Ulga za oddanie osocza - jak ją uzyskać?  

Za oddanie osocza przysługuje ulga w wysokości 6 proc. rocznego dochodu - jest to limit, która odnosi się do wszystkich darowizn. Oznacza to, że łączny limit darowizn (np. z darowizną na rzecz organizacji pożytku publicznego) nie może w roku podatkowym przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika (lub w przypadku ryczałtu - przychodu).

Wartość krwi może odliczyć od dochodu podatnik, rozliczający się zeznaniem PIT-36, IT-37, a także podatnik rozliczający się zeznaniem PIT-28 (na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych), zmniejszając swój przychód o wartość oddanej honorowo krwi lub jej składników.

W każdym przypadku do zeznania podatkowego trzeba dołączyć załącznik PIT/O, w którym wykazuje się zarówno kwotę odliczenia w ramach darowizny,  jak i dane obdarowanego  - jest nim Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym podatnik oddał osocze.

dr Paweł Grzesiowski: Sytuacja w Szpitalu Narodowym to patologia [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.