Tyle możesz "zarobić", oddając krew. Wiemy, ile wynosi ulga dla krwiodawców

2022-10-31 12:31

Oddawanie krwi ma swoje przywileje. Za tę bezinteresowną pomoc ludziom, którzy jej potrzebują przysługuje ulga podatkowa. W praktyce oznacza to, że osoby, które oddały krew w danym roku kalendarzowym, mają możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania. Dotyczy to także krwiodawców oddających osocze.

Oddajesz krew? Należy ci się ten przywilej
Autor: Getty Images

- Ulga podatkowa jest przywilejem dla osób, które honorowo oddają krew. Honorowym krwiodawcą określa się taką osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi – informują eksperci.

Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi

Ulga na krew - kto może z niej skorzystać?

Z ulgi w rocznym rozliczeniu mogą skorzystać krwiodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym oddawali bezpłatnie krew. Co ważne, honorowi dawcy krwi muszą być zarejestrowani w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. 

- Ulga dotyczy zarówno osób oddających krew pełną, jak i osocze – tłumaczy Agata Rokicińska z Kancelarii Mentzen.

Rekompensata pieniężna za oddanie krwi

Z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2017 r. wynika, że honorowy dawca krwi, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza:

  • za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia otrzyma rekompensatę w wysokości 200 zł;
  • za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł.

Za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w powyższych przypadkach:

  • pierwszy – 50 zł,
  • każdy kolejny – 25 zł.

Co jeszcze przysługuje dawcy krwi?

Honorowemu dawcy krwi przysługuje także zwolnienie od pracy. Od stycznia 2021 r. honorowi dawcy krwi mają prawo do 2 dni zwolnienia od pracy - w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym.

Czytaj także: Ulga za oddanie osocza - jak ją uzyskać?

Dzięki dawcom, którzy regularnie oddają krew możliwe jest ratowanie życia osób śmiertelnie chorych, wymagających operacji, a także pacjentów po wypadkach. Największe braki krwi każdego roku odnotowuje się w okresie wakacyjnym. Koniec października i początek listopada to także czas wzmożonego ruchu na drogach z uwagi na Święto Zmarłych. Pamiętajmy o tym i zachowajmy szczególną ostrożność w nadchodzących dniach.