Oddajesz krew? Mamy dobre wieści: dostaniesz więcej urlopu

2023-02-02 15:32

Ważna zmiana dla wszystkich krwiodawców. Sejm przyjął poprawki w ramach prac nad Krajową Siecią Onkologiczną. Oznacza to, że tymczasowa ustawa o publicznej służbie krwi zostanie z nami na dłużej.

Oddajesz krew? Mamy dobre wieści: dostaniesz więcej urlopu
Autor: Getty Images Oddajesz krew? Mamy dobre wieści: dostaniesz więcej urlopu

O tym, jak cennym płynem jest krew, przekonują się najczęściej osoby, które potrzebują jej najbardziej. Ci, którzy dzielą się swoją, są "wynagradzani". Jedną z zalet oddawania krwi, poza pomocą osobom w potrzebie, są np. urlopy od pracy.

Dwa dni urlopu za oddanie krwi

W trakcie pandemii COVID-19 zmieniły się przepisy dotyczące dni wolnych przysługujących za oddanie krwi. Wcześniej w ramach honorowego krwiodawstwa na osoby, które chciały podzielić się tym cennym płynem, czekał jeden dzień wolny od pracy w dniu, w którym faktycznie oddawały krew. Sytuacja epidemiczna wymusiła jednak zmiany w przepisach.

Do wspomnianej ustawy wprowadzono nowy tymczasowy przepis. Zwiększał on liczbę urlopu wynikającego z donacji. Wówczas pacjent miał do wykorzystania nie jeden dzień, ale dwa. Jeden obejmował dzień rzeczywistego oddawania krwi, a drugi dzień następujący po nim.

Teraz Rząd zdecydował o zatwierdzeniu i utrzymaniu tych przepisów. Oznacza to, że osobom oddającym krew będzie przysługiwać dwa dni wolnego. Oczywiście, o ile zmianę w przepisach zatwierdzi Senat.

Zdaniem eksperta: Morfologia krwi z rozmazem

- Jak przypomina portal Prawo.pl, prawo do urlopu będzie poświadczać zaświadczenie z regionalnego centrum krwiodawstwa, Wojskowego Centrum lub Centrum MSWiA. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów krwiodawca będzie uprawniony do dnia wolnego od pracy w dniu donacji i w dniu kolejnym. Zwolnienie od obowiązków zawodowych jest możliwe też na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, co gwarantuje Kodeks pracy – podaje portal Rynek Zdrowia.

Czego nie wolno robić przed oddaniem krwi?

Sama procedura pobrania krwi w punkcie poboru trwa około godziny. Jeśli chciałbyś oddać krew, musisz mieć świadomość, czego nie należy robić przed tą czynnością. Przede wszystkim nie należy przychodzić na pobranie krwi po spożyciu środków wpływających na nastrój takich jak substancje psychoaktywne, których przykładem jest alkohol.

Dobrze jest wcześniej zaplanować dzień oddania krwi. Wtedy sprawdzisz w jakich godzinach pracuje punkt poboru. Pamiętaj także, że krew możesz oddawać również podczas akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi, potocznie nazywanych krwiobusami.

Dzień przed oddaniem krwi warto pić więcej płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Sen i dieta także mają znaczenie. Lepiej postawić na lekki posiłek, ograniczyć palenie papierosów oraz odpowiedni sen.