Od 1 marca zmiany w realizacji recept. Nowe zasady dotkną wielu pacjentów

2024-02-29 13:00

28 lutego br. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący sposobu realizacji określonego typu recept. Od 1 marca w życie wchodzą nowe przepisy, a wyliczaniem ilości wydawanego leku zajmie się specjalny system informatyczny. Zmiany obejmą wielu pacjentów, borykających się z chorobami przewlekłymi.

Ważne zmiany w realizacji recept. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat
Autor: Fot. Getty Images

Od 1 marca 2024 r. w życie wchodzi art. 96a ust. 7ab ustawy prawo farmaceutyczne. Z jego treści wynika, że m.in. obliczenie ilości produktu leczniczego przeznaczonego do stosowania na okres nie dłuższy niż 120 dni, dokonuje system teleinformatyczny, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Co to dokładnie oznacza i kogo dotyczy zmiana?

Przewlekła niewydolność nerek a ciąża

Zmiany w receptach rocznych

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że nowe zasady dotyczą bezpiecznego dawkowania tzw. rocznej recepty. Otrzymują ją osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, ponieważ lekarz ma możliwość wypisać receptę, która w takich przypadkach jest ważna przez 365 dni, natomiast najnowsze przepisy pozwolą wykupić leki maksymalnie na pół roku, a po kolejne opakowania pacjenci muszą zgłosić się za 3 miesiące.

Celem najnowszego rozwiązania jest przeniesienie obowiązku wyliczania ilości leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego etc. z farmaceutów na specjalny system. Od 1 marca to właśnie wspomniany system IT obliczy, jaką ilość preparatu lub innego środka przepisanego na recepcie może otrzymać pacjent. 

Przypominamy, że w ramach recepty rocznej chory może wykupić leki maksymalnie na 120 dni. Natomiast kolejne opakowania są dostępne po 90 dniach. W przypadku e-recepty ich realizacja będzie wyglądać następująco:

  • po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia", recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia";
  • pacjent od dnia realizacji recepty może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.

Zmiany w realizacji recept od 1 marca. Jest wyjątek

Choć wspomniane zmiany dotyczące realizacji rocznych recept wchodzą w życie już jutro (1 marca 2024), to jednak w komunikacie pojawiła się pewna adnotacja. Chodzi o to, że wspomniany system, którego zadaniem jest wyliczanie dostępnej ilości leków, nie obejmuje takich produktów jak:

  • leki recepturowe,
  • produkty przeznaczone do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni,
  • importu docelowego,
  • e-recept farmaceutycznych (wystawianych w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta),
  • produktów o złożonej strukturze opakowań. 

Ministerstwo zaznacza jednak, że dla ww. wyjątków przewidziana jest możliwość wystawienia e-recepty z użyciem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki