Obostrzenia w Polsce – jakie dotychczasowe zasady i ograniczenia zostaną przedłużone?

2021-01-28 13:01

Obostrzenia w Polsce – jakie będą obowiązywać ograniczenia i zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego od 1 lutego? Sprawdź, co minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na oficjalnej konferencji prasowej!

Obostrzenia w Polsce – jakie dotychczasowe zasady i ograniczenia zostaną przedłużone?
Autor: Getty Images

Obostrzenia w Polsce – o zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych od 1 lutego poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w czwartek. Dał zielone światło galeriom handlowym, czyli mogą wznowić działalność z zachowaniem reżimu sanitarnego. Otwarte będą również instytucje kultury, m.in. galerie sztuki i muzea. Zniesione zostały też godziny dla seniorów. Czy na tym luzowanie obostrzeń się kończy?

Obostrzenia w Polsce – od 1 do 14 lutego 2021

Przedłużone zostają dotychczasowe zasady i ograniczenia bezpieczeństwa:

  • Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli i pensjonatów – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. 
  • Wciąż będą zamknięte restauracje i bary – posiłki wydawane na wynos lub dowóz. 
  • Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego. Stoki i wyciągi nadal zamknięte.
  • Nauczanie stacjonarne w klasach I-III. Starsi uczniowie pozostają w trybie nauki zdalnej.
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.
  • W zgromadzeniach rodzinnych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Jedynie zaszczepionych nie dotyczy ten limit - warunkiem jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
  • Obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2.

- Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje - zapowiedział Adam Niedzielski.

Obostrzenia w Polsce: "należy odmrażać gospodarkę, ale powoli" 

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził, że "należy odmrażać gospodarkę, ale powoli". - Tempo zależy od naszego zachowania, czy będziemy stosować się do zaleceń. Jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to "poluzowanie" może być szybsze - dodał.

Zdaniem prof. Andrzeja Horbana celem lockdownu jest ochrona życia ludzi, w szczególności osób starszych, którzy mogą zachorować na COVID-19 i umrzeć. - Powoli rozpędza się nam akcja szczepionkowa, nie tak szybko, jak byśmy chcieli. (...) Z pustego, jak mawiał klasyk, i Salomon nie naleje. W związku z tym, jak nie ma szczepionek, bo one dziwnym trafem wyparowały, to szczepimy tym, co mamy - powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Prof. Andrzej Horban zaapelował do Polaków o "zdrowy rozsądek, czyli noszenie masek porządnych. a nie byle czego". - A nie te maski z szalików, bo to jest pic na wodę, fotomontaż - zaznaczył. W jego opinii należy w tej kwestii wzorować się na bardzo zdyscyplinowanych społeczeństw azjatyckich. - Jak im mówią, że mają mieć maski, to mają mieć maski - mówił. Podkreślił też,  jeśli Polacy będą się stosować do zaleceń, to nie ma powodu, by nie mogli chodzić do galerii handlowych i - wcześniej czy później - do restauracji.

Na pytanie "jak wpłynął powrót dzieci z klas I-III do szkół podstawowych, główny doradca premiera ds. COVID-19, odpowiedział: "nie, bo to jest za wcześnie, przyszły tydzień będzie decydujący". Jak zapowiedział prof. Andrzej Horban, ponownie zostaną przeprowadzone testy na COVID-19 wśród nauczycieli.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Sonda
Gdy szczepionka będzie dostępna zaszczepisz się?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki