Nowość w aplikacji mojeIKP. Skorzystaj koniecznie, zanim wyjedziesz na urlop

2024-04-02 15:07

Choć do lata jeszcze daleko, to właśnie wiosną wiele osób decyduje się na wakacyjny wyjazd. Za granicą jest już ciepło, a zanim pojawią się upały, można wypocząć w niejednym kurorcie. Ważne jest jednak to, by zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale i zdrowie. Nowe rozwiązanie pomoże w szybki sposób załatwić formalności.

Nowość w aplikacji mojeIKP. Skorzystaj koniecznie, zanim wyjedziesz na urlop
Autor: Fot. Getty Images

Aplikacja mojeIKP oferuje nowe możliwości. Otóż już teraz możesz złożyć wniosek o Europejską Kartę Zdrowia, korzystając z telefonu. Wystarczy dostęp do internetu i kilka minut wolnego czasu. Poniżej dowiesz się także, co możesz zrobić, gdy w danym momencie nie masz przy sobie wyrobionej karty EKUZ.

Internetowe Konto Pacjenta - Informacje o Twoim zdrowiu w jednym miejscu

mojeIKP - Karta EKUZ łatwiej niż dotąd

Do tej pory wniosek o wydanie karty EKUZ można było złożyć za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, przez EPUAP, drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Natomiast już dziś dostępna jest kolejna forma, a mianowicie za pomocą smartfona.

W aplikacji mojeIKP znajduje się zakładka o nazwie “Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”.  Klikając w nią, można złożyć wniosek o wydanie karty, a także śledzić status oraz przesyłkę, w której znajduje się wspomniana karta. 

- W czasach tak wysoko rozwiniętej technologii powinniśmy z niej korzystać, aby ułatwiać sobie życie. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom z kolejnym projektem - zaznacza Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna.

Dyrektor Centrum e-Zdrowia, Tomasz Jeruzalski także zaznaczył, że nowe rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby i głosy użytkowników aplikacji. 

Certyfikat zamiast karty EKUZ. Jak to działa?

Dostępność składania wniosku o EKUZ przez mojeIKP to nie jedyna nowa informacja. Otóż korzystając z aplikacji mobilnej, możesz także wystąpić o wyrobienie certyfikatu. Tego rodzaju dokument zastąpi kartę EKUZ. Wówczas nie musisz mieć przy sobie karty, certyfikat, który pojawi się w telefonie przyda się także jeśli zgubisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Certyfikat uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej na tych samych zasadach co karta EKUZ. Cyfrowa wersja dokumentu opatrzona elektronicznym podpisem z powodzeniem zastąpi plastikowy EKUZ.

Złożenie wniosku o wydanie certyfikatu odbywa się na tych samych zasadach co w przypadku karty. Poniżej podajemy krótką instrukcję:

  1. Zaloguj się do aplikacji mojeIKP.
  2. Wybierz zakładkę e-zdrowie.
  3. Przesuń w dół i znajdź sekcję “Ubezpieczenia zdrowotne za granicą”. Kliknij.
  4. Wybierz zakładkę “Wnioski o certyfikaty”.
  5. Kliknij niebieski plusik. Wyświetlą się Twoje dane.
  6. Wybierz status osoby wnioskującej o certyfikat.
  7. Naciśnij przycisk “Dalej”.
  8. Podaj przyczynę, kraj pobytu i wymagane daty oraz cel.
  9. Postępuj zgodnie z kolejnymi wskazówkami, aż pojawi się opcja wysłania wniosku i gotowe.

Jak wskazuje Piotr Olewiński, dyrektor Departamentu Komunikacji CeZ, w Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce “Apteczka” można pozyskać szczegółowe informacje na temat przepisanych wyrobów medycznych, kosztów refundacji etc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki