Nowe ustalenia ws. wytycznych ekspozycji na światło słoneczne

2021-10-04 13:39

Naukowcy wykazali, że obecne wytyczne dotyczące ekspozycji na światło słoneczne mogą wymagać modyfikacji. Przeprowadzone przez nich analizy dotyczyły korelacji między specyficznymi długościami fal UVB a produkcją witaminy D. Wcześniejsze wskazania w tym aspekcie zostały określone ponad trzydzieści lat temu w próbkach skóry (ex vivo).

Promieniowanie UV. Jak działa na skórę promieniowanie słoneczne UVA, UVB?
Autor: Thinkstockphotos.com Opalanie się jest przyjemne, ale skutki promieniowania UV mogą negatywnie odbić się na skórze.

Jedną z najważniejszych korzyści, jakie przynosi ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVB, jest synteza witaminy D3. Promieniowanie ultrafioletowe ze światła słonecznego może spowodować oparzenia i nowotwór skóry, ale to najważniejsze źródło witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowego rozwoju.

Eksperci z King's College London, przy wsparciu NIHR Guy's and St Thomas' Biomedical Research Centre przetestowali optymalne długości fal UV dla produkcji witaminy D przez ludzką skórę w świetle słonecznym.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Zalecenia ekspertów dotyczące ekspozycji na światło słoneczne uwzględniają korzyści i ryzyko wynikające z ekspozycji, ale jak podkreślają autorzy badania „każdy wynik zdrowotny wynikający z ekspozycji na słońce ma swoją unikalną zależność długości fali”.

Naukowcy przetestowali 75 zdrowych, młodych ochotników poddanym pięciu różnym testom ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe o różnych ilościach promieni UVB. Uczestnikom zmierzono poziom witaminy D we krwi przed, w trakcie lub po pełnej ekspozycji na sztuczne światło.

Następnie naukowcy porównali wyniki swoich analiz z poprzednimi badaniami. Okazało się, że wcześniejsze badania, oparte na typowym narzędziu stosowanym do określania narażenia populacyjnego, nie są dokładnym predyktorem korzyści z ekspozycji na promieniowanie UV.

Autorzy badań podkreślają, że potrzeba dalszych analiz służących ocenie ryzyka i korzyści wynikających z narażenia na promieniowanie słoneczne, co powinno skutkować lepszym doradztwem w zakresie zdrowia publicznego.

Dalsze badania uwzględniające zmienne wskazane przez ekspertów pozwolą ustalić optymalną dawkę UV, tak by uzyskać maksymalne korzyści z ekspozycji na słońce przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka.

Rozwiąż test i sprawdź, czy możesz mieć niedobór witaminy D
Pytanie 1 z 9
1. Czy odczuwasz ciągłe zmęczenie?
witamina D
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki