Nowe ustalenia ws. wytycznych ekspozycji na światło słoneczne
Naukowcy wykazali, że obecne wytyczne dotyczące ekspozycji na światło słoneczne mogą wymagać modyfikacji. Przeprowadzone przez nich analizy dotyczyły korelacji między specyficznymi długościami fal UVB a produkcją witaminy D. Wcześniejsze wskazania w tym aspekcie zostały określone ponad trzydzieści lat temu w próbkach skóry (ex vivo).
Jedną z najważniejszych korzyści, jakie przynosi ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVB, jest synteza witaminy D3. Promieniowanie ultrafioletowe ze światła słonecznego może spowodować oparzenia i nowotwór skóry, ale to najważniejsze źródło witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowego rozwoju.
Eksperci z King's College London, przy wsparciu NIHR Guy's and St Thomas' Biomedical Research Centre przetestowali optymalne długości fal UV dla produkcji witaminy D przez ludzką skórę w świetle słonecznym.
Zalecenia ekspertów dotyczące ekspozycji na światło słoneczne uwzględniają korzyści i ryzyko wynikające z ekspozycji, ale jak podkreślają autorzy badania „każdy wynik zdrowotny wynikający z ekspozycji na słońce ma swoją unikalną zależność długości fali”.
Naukowcy przetestowali 75 zdrowych, młodych ochotników poddanym pięciu różnym testom ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe o różnych ilościach promieni UVB. Uczestnikom zmierzono poziom witaminy D we krwi przed, w trakcie lub po pełnej ekspozycji na sztuczne światło.
Następnie naukowcy porównali wyniki swoich analiz z poprzednimi badaniami. Okazało się, że wcześniejsze badania, oparte na typowym narzędziu stosowanym do określania narażenia populacyjnego, nie są dokładnym predyktorem korzyści z ekspozycji na promieniowanie UV.
Autorzy badań podkreślają, że potrzeba dalszych analiz służących ocenie ryzyka i korzyści wynikających z narażenia na promieniowanie słoneczne, co powinno skutkować lepszym doradztwem w zakresie zdrowia publicznego.
Dalsze badania uwzględniające zmienne wskazane przez ekspertów pozwolą ustalić optymalną dawkę UV, tak by uzyskać maksymalne korzyści z ekspozycji na słońce przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka.
Polecany artykuł: