Nowe testy wykrywają koronawirusa w próbkach śliny. Wyniki w ciągu godziny

2020-05-25 12:04 Katarzyna Hubicz

Dziś rozpoczęła się produkcja francuskich szybkich testów przesiewowych wykrywających koronawirusa w próbkach śliny. Nowy test o nazwie Easy Cov daje wynik już po godzinie od pobrania próbki i w ciągu dwóch-trzech tygodni ma trafić na rynki europejskie.

O rozpoczęciu produkcji poinformowało konsorcjum francuskich firm SkillCell oraz laboratorium Sys2Diag / CNRS. Test przeznaczony jest do badań przesiewowych, a by go wykonać,  nie trzeba pobierać od pacjenta krwi ani wymazu z gardła – wystarczy 1 ml śliny (głównego wektora rozprzestrzeniania się koronawirusa) pobranej przez wykwalifikowanego pracownika, a następnie umieszczonej w małej probówce zawierającej określone czynniki chemiczne i podgrzanej do 65 st C.

Wynik badania ma być dostępny – jak informują twórcy testu – w mniej niż godzinę. Test jest łatwy do interpretacji: o zakażeniu poinformuje zmiana koloru śliny: pomarańczowy kolor będzie oznaczał wynik negatywny, a żółty – wynik pozytywny. 

Producenci informują, że wyniki działania testu są „wysoce zadowalające pod względem swoistości i czułości”, a test EasyCOV został zatwierdzony klinicznie. I mają nadzieję, że rozwiązanie to posłuży w szybkim testowaniu osób, które wracają do pracy w odmrażanych branżach i firmach, które ponownie zaczynają pracę po lockdownie.

Zobacz, jak w tej chwili wyglądają niektóre testy na koronawirusa:

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE