Nowe badanie: możesz mieć miażdżycę nawet mimo braku objawów

2021-09-21 12:59

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców pokazuje, że nawet osoby niemające żadnych objawów związanych z chorobami serca, może cierpieć na potencjalnie śmiertelną miażdżycę lub stwardnienie tętnic.

Naukowcy postanowili znaleźć związek pomiędzy wynikami angiografii tomografii komputerowej (CCTA) a rezultatami oceny zwapnienia tętnic wieńcowych (CAC). CCTA jest badaniem bardziej zaawansowanym niż tomografia komputerowa serca, która jest wykorzystywana do generowania wyników CAC.

Łącznie przeanalizowano ponad 25 tys. przypadków osób, które nie chorowały na chorobę wieńcową. Przy zastosowaniu CCTA okazało się, że nawet zerowy wynik CAC nie wyklucza miażdżycy, szczególnie u osób z wyższym ryzykiem wyjściowym. Mimo uzyskania zerowego wyniku przez 5 proc. uczestników badania w ich tętnicach wieńcowych można było wykryć miażdżycę, a u 0,4 proc. odnotowano znaczące zwężenie tętnic.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Z wyników CCTA stwierdzono miażdżycę u 42,1 proc. badanych. Ciężkie postacie miażdżycy naczyń wieńcowych występowały rzadziej. Aż 1,9 razy częstość występowania miażdżycy była większa u mężczyzn niż u kobiet i gwałtownie wzrastała wraz z wiekiem u obu płci.

Autorzy badania podkreślają, że wyniki ich pracy potwierdzają, że do oceny zdrowia serca potrzeba bardziej zaawansowanych testów. Już zapowiedzieli, że będą prowadzić dalsze analizy, by sprawdzić, czy osoby z nieuwapnioną miażdżycą są bardziej narażone na zawał serca w przyszłości.

Źródło:

Prevalence of Subclinical Coronary Artery Atherosclerosis in the General Population, AHA 2021, online https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.055340, dostęp 21.09.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.