Stres a układ krążenia. Wyniki badań zaniepokoiły ekspertów

2021-09-15 12:25

Z opublikowanych przez American Heart Association badań wynika, że wraz ze wzrostem poziomu hormonów stresu, w szczególności kortyzolu, w organizmie wzrasta ryzyko pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych takich jak udar, zawał serca czy nadciśnienie tętnicze.

Kortyzol to najsłynniejszy hormon stresu, który uwalniany jest w wyniku reakcji na sytuację stresową. Przewlekły podwyższony poziom kortyzolu jest czynnikiem, który może być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak:

Badacze postanowili sprawdzić związek pomiędzy poziomem hormonu stresu w moczu a przypadkami zdarzeń sercowo-naczyniowych. W analizach wzięło udział 412 dorosłych w wieku od 48 do 87 lat, którzy nie cierpieli na nadciśnienie.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Ochotnikom mierzono poziom hormonów stresu, czyli epinefryny, dopaminy, noradrenaliny i kortyzolu, które regulują autonomiczny układ nerwowy oraz kontrolują funkcje organizmu takie jak częstość akcji serca, oddychanie, ciśnienie krwi. Badanie zawierało dwa duże ograniczenia – brak grupy kontrolnej oraz zastosowanie tylko jednej metody do przeprowadzania testów (próbek moczu).

Analizy potwierdziły, że każdy badany hormon wzrasta wraz z pojawieniem się sytuacji stresowej, ale tylko przy kortyzolu odnotowano podwojenie wartości, co według ekspertów wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Efekt najbardziej widoczny był u osób poniżej 60. roku życia, co zaniepokoiło naukowców, którzy podkreślają, że wyniki ich analiz potwierdzają potencjalnie ważną rolę hormonu stresu w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz chorób układu krążenia.

Według danych WHO nadciśnienie tętnicze to przyczyna 8,5 milinów zgonów rocznie na całym świecie.

Źródło:

Urinary Stress Hormones, Hypertension, and Cardiovascular Events: The Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis, AHA Journals 2021, online https://www.ahajournals.org/doi/suppl/10.1161/HYPERTENSIONAHA.121.17618, dostęp 15.09.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.