Nowatorski program muzykoterapii w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie

2019-02-20 9:14

O zbawiennym wpływie muzyki na zdrowie człowieka wiadomo nie od dziś. Muzyka może nas relaksować, stymulować, może budzić w nas wspomnienia, czasem łagodzić ciężki stan chorobowy, w jakim znajduje się osoba chora. Ulgę w hospitalizacji ma przynieść muzyka, która w ramach programu muzykoterapii w Klinice Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć szpitala na Pomorzanach puszczana jest pacjentom.

Nowatorski program muzykoterapii w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie
Autor: Materiały prasowe

Co słyszy pacjent na OIOM-ie?

Pytanie ile czuje, słyszy i co widzi pacjent leżący np. w śpiączce nurtuje nie tylko środowisko medyczne od wielu lat. Są pacjenci, którzy leżeli na naszym oddziale intensywnej terapii i kiedy wracają do nas na wizytę kontrolną mówią nam, że mają takie wspomnienia, że w czasie hospitalizacji słyszeli brzęczenie monitorów, dźwięki metalowych narzędzi, rozmowy personelu – mówi Marta Strzelbicka, pielęgniarka koordynująca w Klinice Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie – Stąd pomysł, by zminimalizować u nich odbiór odgłosów, które kojarzą się z bólem, cierpieniem i pobytem w szpitalu, i w miarę możliwości „otulić” ich dźwiękami, które będę dla nich kojące. Pani Marta jest pomysłodawczynią nowatorskiego programu muzykoterapii na OIOM-ie szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie.

Nad łóżkiem każdego pacjenta intensywnego nadzoru (sześć stanowisk) jest zainstalowany system głośników
z możliwością oddzielnego sterowania.

Muzyka w klinice włączana jest cyklicznie 5 razy na dobę - co 4 godziny na 30 minut. To specjalnie opracowane bloki muzyczne. Rano pacjenci słyszą tzw. odgłosy ziemi – to muzyka relaksacyjna, szum fal, odgłosy lasu. W kolejnych blokach usłyszeć można kojący jazz, spokojną muzykę rozrywkową, a na wieczór, by znów się wyciszyć – odgłosy ziemi.

Klinika Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć szpitala na Pomorzanach to jedyny oddział intensywnej terapii w kraju, gdzie wdrożono taką inicjatywę. Jednym z celów jest stworzenie pacjentowi i jego rodzinie jak najbardziej przyjaznej atmosfery w tak trudnym okresie, jakim jest pobyt pacjenta w szpitalu na OIOM-ie. Chorzy leczeni w klinice to przede wszystkim pacjenci po zabiegach operacyjnych w bardzo ciężkim stanie, z niewydolnościami wielonarządowymi w śpiączkach farmakologicznych, niewydolni oddechowo i krążeniowo.

By ruszyć z projektem pani Marta Strzelbicka mocno zgłębiła temat. Chciałam być pewna, jaka muzyka i w jakim natężeniu będzie optymalna dla naszych chorych - mówi. Czytała wiele opracowań na ten temat. W skomponowaniu odpowiednich bloków kompozycji muzycznych pomogła… Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza. Dysponuje ogromną ilością nagrań i możliwości technicznych – zespół filharmonii bardzo wsparł pomysł i stworzył dla szpitala całe dobowe nagranie, bez konieczności ciągłego włączania i wyłączania muzyki.

W procesie powrotu do zdrowia pacjentów z intensywnej terapii ważne jest poddawanie chorego różnym bodźcom. Dlatego oprócz przyjaznych człowiekowi dźwięków na ścianach sal chorych pojawiły się kolorowe fototapety przedstawiające przyjemne, naturalne krajobrazy – jezioro, morze, wydmy. Ile z tego zobaczy i usłyszy pacjent? Nawet gdyby miał spojrzeć na to tylko przez chwilę, a dźwięki rejestrować nieświadomie – to warto. Rodziny pacjentów już przyznają, że teraz jest przyjemniej - nie tak zimno i obco.

- Muzykoterapia sprawia, że pacjent w naszym oddziale czuje się bardziej komfortowo i przyjaźnie, a muzyka relaksacyjna jest namiastką normalności w tak trudnym okresie, jakim jest proces hospitalizacji – mówi Marta Strzelbicka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki