Nieprzespane noce mają swoje konsekwencje. Psychiatra: nieefektywny sen nie daje odpoczynku [WEBINAR]

2022-07-14 8:24

Na bezsenność cierpi nawet połowa społeczeństwa. Problemy ze snem nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie: oddziałują na stan nerwów, psychiki, zdrowia fizycznego. Nieefektywny sen nie daje odpoczynku, co ma wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia: pojawia się zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci. Psychiatra Sławomir Murawiec wyjaśnia, kiedy powinniśmy reagować i jak sobie pomóc. Obejrzyj relację z naszego webinaru, w którym z ekspertem rozmawiała Ewelina Celejewska, redaktor naczelna Poradnika Zdrowie.

Nieprzespane noce mają swoje konsekwencje. Psychiatra: nieefektywny sen nie daje odpoczynku [WEBINAR]
Autor: Redakcja

Przyczyny bezsenności są różne - jednak pandemia, stres, niepewne czasy powodują, że dotyka ona coraz większej liczby osób. Jak wyjaśnia psychiatra Sławomir Murawiec, wedle różnych badań bezsenność dotyczy od 30 do nawet 50 proc. osób. Nie każda z nich sama ma problemy z zasypianiem: zdarza się, że dopadają one najbliższych - partnera, rodziców lub dzieci.

Jedna nieprzespana noc związana z konkretnym wydarzeniem stresowym to najczęściej nie problem - jedynie następnego dnia możemy gorzej funkcjonować. Jeśli jednak zaburzenia snu pojawiają się regularnie, trwają kilka tygodni czy nawet dłużej, powinniśmy zareagować - zwłaszcza, jeśli nieprzespana jest każda noc z rzędu lub ich większość.

Warto też pamiętać, że zaburzenia snu mogą dotyczyć różnych faz snu: niektórzy mają problem z zasypianiem, inni wybudzają się w środku nocy raz lub kilka razy i trudno im znów zasnąć, wreszcie - budzą się dużo wcześniej, niż powinni. Takie problemy wymagają już wizyty u psychiatry, bo bez interwencji lekarza mogą się nasilić. A nieefektywny sen nie daje odpoczynku, co ma wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia: pojawia się zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci.

Jak powinien wyglądać zdrowy sen i dlaczego w ogóle powinniśmy spać, by móc normalnie funkcjonować? Kiedy możemy już mówić o bezsenności i do jakiego specjalisty warto się wówczas udać?  Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale wideo. Naszym gościem był dr n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra, psychoterapeuta, specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy w różnych obszarach psychiatrii. Zajmuje się m.in. trafnym doborem leków w terapii depresji, lęku, zaburzeń snu. Współautor książki "Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – zdrowie – psychika".

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą