NFZ: Pacjenci z Ukrainy mają prawo do leków refundowanych

2022-03-22 14:06

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z wojną przysługuje prawo do leków refundowanych. Prawo to zagwarantowane zostało przepisami specjalnej ustawy. Jak wskazuje NFZ, refundacja przysługuje uchodźcom na podobnych zasadach, co osobom ubezpieczonym.

NFZ: Pacjenci z Ukrainy mają prawo do leków refundowanych
Autor: Getty Images

Jak czytamy w komunikacie NFZ, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa weszła w życie 12 marca 2022r.

Na jej podstawie Ukraińcy mają dostęp do opieki medycznej na zasadach podobnych, co ubezpieczeni obywatele polscy – wyjątek stanowi leczenie uzdrowiskowe, rehabilitacja uzdrowiskowa, a także prawo do leczenia za granicą i zwrot środków za takie leczenie na podstawie tzw. dyrektywy transgranicznej.

Prawo do refundacji leków zagwarantowane ustawowo

Obywatelom Ukrainy przysługuje – zagwarantowane specustawą – prawo do leków refundowanych. NFZ informuje, że prawo to zagwarantowane jest w art. 37 ust. 1 specustawy, która odwołuje się do przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Do refundowanych leków mają prawo – jak przypomina NFZ – obywatele Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022r przekroczyli granicę z Polską w związku z militarną agresją Rosji. Fundusz podkreśla, że szczegóły związane z wypisywaniem i realizacją recept przekazane zostały już do przychodni POZ i aptek w komunikacie wydanym 14 marca 2022r.

Poradnik Zdrowie: badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Osoby z Ukrainy mają prawo do bezpłatnych porad lekarzy POZ

Narodowy Fundusz przypomina również, że obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z wojną są uprawnione do bezpłatnej pomocy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ponieważ zdecydowana większość takich osób nie ma ustalonego miejsca pobytu (co jest jednym z warunków możliwości złożenia deklaracji wyboru lekarza POZ) są one traktowane jako pacjenci spoza listy aktywnej POZ – jednak lekarze POZ nie mogą odmówić takim pacjentom porady. Takie wizyty będą rozliczane przez NFZ w trybie przewidzianym przepisami.

Fundusz podkreśla, że pomoc dla uchodźców z Ukrainy (oraz innych osób wymienionych w specustawie) jest finansowana z budżetu państwa, a uprawnione osoby otrzymują ją bezpłatnie. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za rozliczenie środków pochodzących z budżetu z placówkami medycznymi, które mają podpisane umowy z NFZ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki