Nawet 1900 zł miesięcznego dodatku dla pracujących. Nowe świadczenie od października

2024-06-11 9:48

Od 1 października dostępne będzie nowe świadczenie zapowiadane przez premiera Donalda Tuska. Zakończył się proces legislacyjny programu “Aktywny rodzic”, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, a już jesienią na nasze konta popłyną pierwsze sumy. Sprawdzamy, kto może liczyć na tzw. babciowe i jak na rozwiązaniu skorzystają rodzice dzieci z niepełnosprawnościami.

Nawet 1900 zł miesięcznego dodatku dla pracujących. Nowe świadczenie od października
Autor: Fot. Getty Images

“Babciowe” to forma świadczenia, która ma na celu wspieranie rodziców w podejmowaniu aktywizacji zawodowej. W ramach tego rozwiązania można ubiegać się o comiesięczne wsparcie finansowe wypłacane z budżetu państwa. Podkreślamy, że nowa regulacja prawna w sumie zakłada wprowadzenie aż trzech różnych świadczeń. Przyglądamy się temu nieco bliżej.

''Wiele niedoróbek'' Łukasz Krasoń o USTAWIE asystencji

Babciowe na niepełnosprawne dzieci - warunki

10 czerwca, w miniony poniedziałek, biuro prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy w sprawie wdrożenia programu “Aktywny rodzic”. Nowe rozwiązanie, czyli tzw. babciowe to forma, z której mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. 

Jak wynika z treści ustawy, w przypadku dzieci, które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji – świadczenie wyniesie 1900 zł miesięcznie.

Warto podkreślić, że to rodzice decydują, na co ostatecznie przeznaczą przyznane im środki finansowe. Dzięki pieniądzom będą mogli choćby częściowo opłacić rehabilitację, pracę opiekunki, czy wynagrodzić zaangażowanie babci w opiekę nad chorymi wnukami.

Kolejną kwestią jest zmiana dotycząca wysokości tzw. żłobkowego, do tej pory wartość świadczenia wynosiła 400 zł. Zgodnie z nowym programem o nazwie “Aktywnie w żłobku” rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o 1900 zł dofinansowania.

Babciowe już od października. Kto jeszcze skorzysta na przypływie gotówki?

Rodzice i opiekunowie dzieci bez niepełnosprawności również mogą liczyć na finansowe wsparcie. Poza tym ustawa przewiduje trzy rodzaje świadczeń, a mianowicie:

  • "Aktywni rodzice w pracy",
  • "Aktywnie w żłobku",
  • "Aktywnie w domu".

Pierwsze z nich to nic innego jak tzw. babciowe. Zgodnie z programem rodzice mogą ubiegać się o przyznanie 1500 zł miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez 24 miesiące, czyli dwa lata. Jest jeden, podstawowy warunek, środki przyznawane są od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. 

Drugie ma zastąpić dotychczasowe 400 Plus. Teraz rodzic wysyłający dziecko do żłobka otrzyma do 1500 zł miesięcznie na dziecko. Trzecie rozwiązanie nie wymaga aktywizacji zawodowej rodziców. Działa na tych samych zasadach co Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który funkcjonuje od kilku lat. Natomiast różnica polega na tym, że rodzice mogą ubiegać się o wypłatę świadczenia także na jedynaka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. 

Wysokość świadczenia to 500 złotych wypłacane przez 24 miesiące. Podkreślamy, że oferta “Aktywnie w domu” skierowana jest również do rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki