Naukowcy wyodrębnili geny związane z chorobą afektywną dwubiegunową

2021-09-24 11:58

Przeprowadzono największe do tej pory badanie podłoża genetycznego choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Ekspertom udało się potwierdzić wcześniejsze ustalenia, a także odkryć nowe korelacje, które mogą okazać się skutecznie w leczeniu tego schorzenia.

naukowcy-wyodrebnili-geny-zwiazane-z-choroba-afektywna-dwubiegunowa
Autor: Getty Images

Choroba afektywna dwubiegunowa to dziedziczne schorzenie psychiczne o złożonej etiologii. Na całym świecie dotyka około 40-50 milionów ludzi. Charakterystyczne dla ChAD są nawracające epizody manii i depresji.

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę ponad 40 tysięcy przypadków choroby afektywnej dwubiegunowej. Udało się im wyodrębnić aż 33 nowe strefy genetyczne i zauważyć genetyczne różnice pomiędzy typami choroby – typ I wiążę się bardziej ze schizofrenią, a typ II z depresją.

Depresja - choroba śmiertelna

Badaczom udało się potwierdzić wcześniejsze genetyczne i kliniczne dowody na związki choroby z aspektami związanymi ze snem, spożywaniem alkoholu czy paleniem u osób z obciążeniem genetycznym.

Okazało się także, że poziom wykształcenia miał znaczący pozytywny wpływ na ryzyko zachorowania na ChAD. Wyniki przeprowadzonych analiz wykazały też korelacje pomiędzy genami determinującymi chorobę a komunikacją komórek mózgowych i sygnalizacji wapniowej.

Eksperci stworzyli hipotezę, że leki wykorzystywane w leczeniu schorzeń układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego mogą okazać się skuteczne w leczeniu choroby, jednak jej potwierdzenie wymaga dalszych analiz.

Autorzy podkreślają, że odkryte przez nich powiązania mogą mieć w przyszłości wpływ na podejmowanie decyzji klinicznych w zakresie profilaktyki i zarządzania zaburzeniem.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki