Naukowcy: terapia psychologiczna może być skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu pleców
Eksperci chcieli sprawdzić, czy leczenie psychologiczne z wykorzystaniem stworzonej przez nich terapii mającej na celu zmianę przekonań chorych o przyczynach i zagrożeniach związanych z bólem, zapewnią ulgę pacjentom.
Leczenie przewlekłego bólu pleców (CBP) bardzo często okazuje się nieskuteczne. Według badaczy etiologia około 85 proc. przypadków nie może zostać zidentyfikowana, a czynniki takie jak strach czy unikanie mogą wskazywać na przekonanie, że ból to wynik urazu.
Terapia PRT opracowana przez badaczy jest oparta na zrozumieniu pierwotnego bólu przewlekłego. Według tej metody to mózg odpowiada za konstruowanie samoistnego przewlekłego bólu przy braku uszkodzeń tkanek.
Przeprowadzone badanie było pierwszym testem opracowanej przez ekspertów terapii, w których udział wzięło 151 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy. Z uczestników losowo przydzielonych do PRT, 66 proc. nie odczuwało bólu prawie lub całkowicie po zakończeniu leczenia.
U ochotników poddanych placebo bólu nie odczuwało odpowiednio 20 proc. pacjentów z grupy placebo oraz 10 proc. osób objętych standardową opieką.
Duży wpływ terapii PRT na ból utrzymywał się po roku od obserwacji. Eksperci sugerują, że zmiana przekonań, które powodują strach oraz unikanie związana ze stworzoną przez nich metodą, może zapewnić znaczącą i trwałą ulgę w bólu u osób cierpiących na przewlekły ból pleców.
Autorzy badań podkreślają, że ich odkrycia wskazują na kluczowe możliwości dotyczące charakteru i leczenia samoistnego przewlekłego bólu pleców. Wskazują też, że potrzeba więcej badań porównujących metody leczenia psychologicznego i medycznego z PRT.
Polecany artykuł: