Naukowcy odmłodzili komórki 53-letniej kobiety o 30 lat. Czy to wstęp do wiecznej młodości?

2022-04-08 14:09

Dotychczas zdawało się, że to niemożliwe. Naukowcy z Cambridge zdołali odmłodzić ludzkie komórki o kilkadziesiąt lat. Odmłodzone komórki skóry są młodsze pod względem biologicznym i należycie spełniają swoje funkcje. To odkrycie może przyczynić się do lepszego leczenia chorób związanych z wiekiem takich jak choroba Alzheimera.

Naukowcy odmłodzili komórki 53-letniej kobiety o 30 lat. Czy to wstęp do wiecznej młodości?
Autor: Getty Images

Starzenie jest nieodłącznym elementem egzystencji. Ale chyba każdy człowiek chciałby być przez całe swoje życie piękny i młody. Grupa badaczy z Cambridge uważa, że jest w stanie odmłodzić nie tylko skórę człowieka, ale także inne tkanki w jego ciele.

Naukowcy pragną opracować metody leczenia chorób związanych z wiekiem takich jak cukrzyca, choroby serca i zaburzenia neurologiczne. Dr Gill Diljeet był jedny z autorów przełomowego odkrycia. Ekspert twierdzi, iż zespołowi badaczy udało się dowieść, że "komórki można odmłodzić bez utraty ich funkcji", a samo odmładzanie "ma na celu przywrócenie niektórych funkcji starym komórkom".

Chociaż badania są na wczesnym etapie, mogą zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną.

Jak naukowcy zdołali odmłodzić komórki?

Wykorzystana przez ekspertów technologia, opiera się na technice nagrodzonej Nagrodą Nobla, stosowaną do wytwarzania komórek macierzystych. Naukowcy zdołali zatrzymać przeprogramowanie komórek, co uczyniło je młodszymi pod względem biologicznym, przy zachowaniu możliwości odzyskania ich wyspecjalizowanej funkcji komórkowej.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Komórki zostały także przetestowane. Badacze utworzyli sztuczne nacięcie w warstwie komórek w naczyniu. Dzięki temu odkryli, że fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, przemieszczały się do szczeliny szybciej niż starsze komórki.

Nowa technika nie tylko sprawia, że komórki wyglądają na młodsze – odmłodzone komórki wytwarzały więcej białek kolagenowych w porównaniu z komórkami kontrolnymi, które nie przeszły procesu przeprogramowania.

Szansa na nowe metody leczenia chorób związanych z wiekiem

Autorzy przełomowej techniki podkreślają, iż ich badania to obiecujący znak, że pewnego dnia powstaną specjalne komórki, które będą pomagały w szybszym czasie goić rany. Ale to nie wszystko – naukowcy chcieliby otworzyć drogę także innym ścieżkom terapeutycznym. Zaobserwowali, że ich metoda oddziałuje na inne geny związane z chorobami związanymi z wiekiem.

Chodzi o gen APBA2 związany z chorobą Alzheimera oraz gen MAF odgrywający rolę w rozwoju zaćmy. W rozmowie z BBC News, szef zespołu badawczego prof. Wolf Reik z Babraham Institute w Cambridge, powiedział: "Marzyliśmy o tego rodzaju rzeczach. Wiele powszechnych chorób pogarsza się z wiekiem, a myślenie o pomaganiu ludziom w ten sposób jest bardzo ekscytujące".

Prof. Reik podkreślił jednak, że praca opublikowana w czasopiśmie eLife, jest na bardzo wczesnym etapie, a przed nimi jeszcze kilka ważnych naukowych problemów do rozwiązania. Jednak po raz pierwszy udało się odmłodzić komórki, co z pewnością jest ogromnym krokiem naprzód.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki