Nagły wzrost zakażeń na świecie. Czy to już druga fala epidemii? Ekspert wyjaśnia

2020-06-18 9:47 Katarzyna Hubicz

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła już 8 milionów. I nie spada - w krajach, które pozornie uporały się już z koronawirusem, pojawiają się kolejne przypadki zachorowań. Czy to oznacza, że naciągnęła druga fala epidemii? W tej sprawie zabrali głos eksperci.

W ostatnich dniach wzrost zakażeń notuje się nie tylko w Polsce - gwałtowny wysyp nowych przypadków potwierdziły m.in. USA (w wielu stanach tego kraju ponownie otwierają się firmy), Chiny (po otwarciu atrakcji turystycznych i restauracji), czy Korea Południowa, Ukraina i Białoruś, a także Hiszpania, Francja, Portugalia czy Niemcy.

Jednak, jak powiedział podczas briefingu medialnego dr Mike Ryan z WHO, nie można mówić jeszcze o drugiej fali epidemii.
- Przede wszystkim większość świata w tej chwili jest nadal bardzo zagrożona pierwszą falą tej pandemii. I chociaż wiele krajów ma już za sobą szczyt pierwszej fali, nie oznacza to, że już doszło do następnej: choroba nie osiągnęła bardzo niskiego poziomu, utrzymywała niski poziom, a następnie wróciła w późniejszym terminie w tym roku”- powiedział Ryan.

Zdaniem eksperta wzrost liczby zakażeń związany jest z ponownym otwarciem krajów i zluzowaniem wprowadzonych przez rządy restrykcji. Dr Mike Ryan jest zdania, że podobne wzrosty zakażeń mogą pojawić się w każdym kraju, który luzuje obostrzenia.

Jednak, jak dodał ekspert WHO, ponowne wprowadzanie obostrzeń może nie być skuteczne - a ze względu na olbrzymie koszty ekonomiczne i społeczne jest również nieopłacalne.

Rządy potrzebują innych sposobów na to, by kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa, nim powstanie na niego bezpieczna i skuteczna szczepionka. Takim sposobem może być np. możliwość dokładnego określenia, skąd pochodzą nowe przypadki, która pozwoli na to, by szybko zainterweniować, ale nie na poziomie ogólnokrajowym, tylko lokalnym.

Jak powiedział ekspert WHO, sprowadza się to do "sprawnego działania służb nadzoru zdrowia publicznego, testowania, śledzenia kontaktów, co pozwoli odpowiednio wcześnie odkryć oznaki pojawienia się koronawirusa w danej społeczności". I dodał, że kluczem do sukcesu w walce z epidemią jest zaufanie społeczeństwa do liderów.

Test na obecność koronawirusa jest obecnie konieczny - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala w Zielonej Górze
Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE