Koronawirus może atakować cały układ nerwowy. Nowe badania

Aż u połowy pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu koronawirusa, mogą pojawiać się objawy neurologiczne - donoszą naukowcy. Co ważne, dzięki tym objawom chorobę można wykryć, nim jeszcze pojawi się gorączka, kaszel czy problemy z oddychaniem.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do takich wniosków doszli naukowcy z Northwestern University (USA), którzy przeanalizowali zgromadzone dotąd dane na temat pacjentów leczonych w uniwersyteckiej klinice. Z ich badań wynika, że COVID-19 może powodować m.in. różnego typu zaburzenia układu nerwowego -  symptomy takie jak zaburzenia smaku i węchu, bóle i zawroty głowy, zmniejszenie czujności, osłabienie, bóle mięśni i udary mogą pojawić się jeszcze przed gorączką i kaszlem. -

„Ważne, aby opinia publiczna i lekarze zdawali sobie z tego sprawę, ponieważ infekcja SARS-Cov2 może się już początkowo manifestować objawami neurologicznymi - zanim pojawi się gorączka, kaszel czy kłopoty z oddychaniem” - ostrzega dr Igor Koralnik, autor pracy opublikowanej w piśmie „Annals of Neurology”.

Autorzy publikacji opisują możliwe kłopoty neurologiczne, sposoby ich diagnozowania oraz mechanizmy powstawania. - „Zrozumienie tego jest kluczem, by odpowiednio dobrać leczenie i opiekę nad pacjentem” - podkreśla dr Koralnik.

Posłuchaj jak działają mobilne punkty wykonujące testy na obecność koronawirusa:

Jak informują badacze, COVID-19 może wpływać na cały układ nerwowy - mózg, rdzeń kręgowy, nerwy, a także na mięśnie. Sposoby jej oddziaływania są różne. Po pierwsze, ponieważ wirus może oddziaływać na wiele organów (płuca, nerki, serce) - mózg może ucierpieć w wyniku niedotlenienia lub skrzepów prowadzących do udarów.

Wirus może też bezpośrednio zaatakować mózg i opony mózgowo-rdzeniowe. Dodatkowo, reakcja układu odpornościowego może doprowadzić do zapalenia, które uszkodzi mózg i nerwy.

Wiedza na temat długofalowych skutków zakażenia jest ograniczona. Dlatego badacze zamierzają dalej obserwować pacjentów w nowej, specjalnie założonej przychodni Neuro-COVID. Chcą sprawdzić, czy wywołane chorobą skutki są tymczasowe - czy trwałe. Badania te mają stanowić podstawę dla diagnostyki i leczenia neurologicznych symptomów COVID-19.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE