Nadciśnienie zwiększa ryzyko padaczki. Oto, co możesz zrobić, by się przed nim uchronić

2021-11-26 14:50

W opublikowanym przez czasopismo Epilepsia badaniu naukowcy analizowali związek między wysokim ciśnieniem krwi a padaczką. Doszli do wniosku, że nieleczone wysokie ciśnienie wiąże się prawie z 2,5-krotnym ryzykiem epilepsji.

zbliżenie na rękę pacjenta, któremu lekarz mierzy ciśnienie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Badania związku pomiędzy padaczką a wysokim ciśnieniem
  2. Jak uchronić się przed nadciśnieniem?

Badania związku pomiędzy padaczką a wysokim ciśnieniem

Padaczka (epilepsja) jest stanem neurologicznym spowodowanym niesprawnością mózgu. Szacuje się, że przyczyny związane z napadami padaczkowymi w 32-48 proc. pozostają niejasne. Epilepsja jest bardzo niebezpieczna dla osób starszych, które przeszły udar lub otępienie. Eksperci postanowili ocenić korelację pomiędzy wysokim ciśnieniem krwi a padaczką.

W tym celu przebadali rolę, jaką mogą pełnić modyfikowalne czynniki ryzyka naczyniowego w przewidywaniu późniejszej padaczki wśród uczestników w wieku 45 lat lub starszych. Skorzystali z danych obejmujących inne badania, które rozpoczęto jeszcze w ubiegłym stuleciu. Badacze skupili się na aspektach takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, hiperlipidemia i palenie tytoniu, ale dodatkowo analizowali czynniki związane z chorobą sercowo-naczyniową, w tym także udaru oraz wskaźnikiem masy ciała (BMI).

Domowe sposoby na nadciśnienie

W ciągu średnio 19 lat obserwacji naukowcom udało się zidentyfikować 55 przypadków padaczki. Ustalili, że nadciśnienie wiązało się z prawie dwukrotnym ryzykiem rozwoju padaczki, a w przypadku osób, które nie przyjmowały leków na obniżenie ciśnienia, prawdopodobieństwo było jeszcze większe. W tym przypadku wiązało się z 2- do 2,5-krotnym ryzykiem rozwoju padaczki o późnym początku.

Autorzy analiz podkreślają, że choć wyniki ich analiz wskazują, że wysokie ciśnienie krwi to czynnik ryzyka padaczki, potrzeba dalszych prac badawczych, by lepiej zrozumieć mechanizmy, jakie leżą u podstaw tego związku.

Jak uchronić się przed nadciśnieniem?

Choroby krążenia, w tym także nadciśnienia tętniczego to główna przyczyna śmierci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Poniższe przykłady działań, pomogą nie zaleźć ci się w grupie ryzyka.

Zadbaj o:

  • dietę - jadłospis odpowiedni dla serca powinien zawierać przede wszystkim produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby morskie, niskotłuszczowy nabiał. Ogranicz także spożycie mięsa, wybierając najchudsze jego rodzaje, czyli kurczaka, chudą wołowinę lub mięso z indyka bez skóry,
  • regularną aktywność fizyczną – proste powiedzenie „ruch to zdrowie” ma naprawdę znaczenie w przypadku serca, które jako mięsień wymaga treningu. Aktywność fizyczna usprawni pracę naczyń wieńcowych, a także ma działanie antymiażdżycowe,
  • ograniczenie używek – zarówno papierosy, jak i spożywanie alkoholu nie jest dobre dla pracy układu krążenia. Palenie ma wpływ na powstawianie miażdżycy, a regularne spożywanie alkoholu należy do czynników ryzyka wzrostu ciśnienia, a w konsekwencji rozwoju nadciśnienia tętniczego,
  • kontrolę ciśnienie krwi – podwyższone ciśnienie krwi, które się utrzymuje, wpływa na zwężenie tętnic, a co za tym idzie – sprzyja powstawaniu miażdżycy. Wczesne wykrycie i jego leczenie może cię przed tym uchronić, dlatego regularnie staraj się o pamiętać o zmierzeniu ciśnienia, kiedy tylko nadarzy się taka możliwość.

Sprawdź, jakie produkty mogą podnosić ciśnienie krwi