Myślisz, że masz problem z alkoholem? Akcja "Suchy styczeń" może być dla ciebie

2022-01-03 11:00

Suchy styczeń to jednomiesięczne wyzwanie bezalkoholowe. Jak podkreślają eksperci - nie chodzi o rezygnację z czegokolwiek, a o odzyskanie energii, spokoju i radości życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób alkohol wpływa na zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, co możesz zyskać podejmując wyzwanie "Suchy styczeń".

suchy styczeń
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Suchy styczeń - "Dry January"
  2. Jak rezygnacja z alkoholu wpływa na psychikę?
  3. Spożycie alkoholu a pandemia COVID-19
  4. Suchy styczeń - dlaczego warto spróbować miesięcznej abstynencji?
  5. Suchy styczeń - zauważ zmiany
  6. Alkohol a zdrowie

Suchy styczeń - "Dry January"

Akcja "Suchy styczeń" narodziła się w Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na to, że grudzień z reguły jest miesiącem obfitującym w wiele okazji do świętowania. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, sporo dni wolnych od pracy - to wszystko przekłada się na większą ilość spożywanego alkoholu. 

Pomysł ze styczniową abstynencją ma dać szansę organizmowi na zregenerowanie się. Styczeń to także czas, kiedy wiele osób pragnie zrealizować postanowienia związane z wejściem w nowy rok. Wiele korzyści zdrowotnych wynikających z rezygnacji z alkoholu z pewnością zaprocentuje, jednak cel może być głębszy, niż mogłoby się wydawać. Inicjatywa organizacji Alcohol Change może uświadomić wielu osobom, że alkohol nie jest koniecznym elementem w ich życiu i spojrzeć na ten temat z zupełnie innej perspektywy.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Jak rezygnacja z alkoholu wpływa na psychikę?

Suchy styczeń może także pomóc w zrozumieniu, w jakim stopniu jesteś uzależniony od alkoholu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Dla osoby, która nie ma problemu z uzależnieniem, miesięczna rezygnacja z alkoholu nie powinna stanowić żadnego wyzwania. Niestety, wiele osób nie potrafi wytrzymać bez drinka nawet kilku dni, zmuszając się do abstynencji, co tylko pogarsza ich stan psychiczny, powoduje zniechęcenie, złość i rozdrażnienie. Niestety, choć mogłoby się wydawać, że alkohol pomaga w radzeniu sobie ze stresem, to należy podkreślić, że jego spożycie jedynie pogłębia trudne stany psychiczne, zaostrza lęk i depresję.

Spożycie alkoholu a pandemia COVID-19

Warto także zauważyć, że pandemia COVID-19 w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu liczny osób sięgających po alkohol w większych dawkach. Trudna sytuacja na świecie, ograniczenie swobód, brak, kontaktów społecznych, izolacja, kłopoty zdrowotne swoje i bliskich - to tylko kilka z wielu powodów, dla których ludzie uciekają w alkohol. 

Suchy styczeń - dlaczego warto spróbować miesięcznej abstynencji?

Rezygnacja z alkoholu na ten krótki okres czasu to dla wielu osób szansa na dokonanie wnikliwej autodiagnozy. Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, nie masz realnej szansy na pozostanie sam na sam ze sobą. Ten rodzaj ucieczki sprawdza się krótkoterminowo - gdy pijesz, rozluźniasz się i zapominasz o codziennych troskach, ale gdy stan upojenia mija, rzeczywistość uderza z wielokrotną siłą. 

Suchy styczeń to także okazja do tego, aby zastanowić się, czym właściwie jest dla ciebie alkohol? W jakim celu i w jakich sytuacjach po niego sięgasz? Spróbuj obiektywnie ocenić swój "związek" z alkoholem. Przekonaj się, jak wygląda twoje życie bez niego. Skonfrontuj się na trzeźwo z kłopotami, sprawdź w jaki sposób przeżywasz dobre chwile, jak spędzasz wolny czas, jeśli nie wychodzisz ze znajomymi na drinka. 

Suchy styczeń - zauważ zmiany

Choć początek może nie należeć do najłatwiejszych, nastaw się na długofalowe efekty. Czy jesteś ciekaw, co się zmieni, gdy na 31 dni odstawisz substancje zawierające alkohol? Co jeśli za cztery tygodnie ktoś zapyta cię o to, jak się czujesz, odpowiesz: „Śpię lepiej, czuję się mniej rozdrażniony, mam wrażenie, że zyskałem więcej kontroli nad swoim życiem"? 

Korzyści zdrowotne wynikające z odstawienia alkoholu

Alkohol a zdrowie

Nie jest tajemnicą, że alkohol odbiera nam zdrowie. Według Centers for Disease Control and Prevention, nadmierne spożycie może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, okrężnicy i piersi u kobiet. Pijące kobiety są również bardziej podatne na uszkodzenia mózgu i serca niż mężczyźni. Ryzyko marskości i innych chorób wątroby związanych z alkoholem jest wyższe niż u mężczyzn.

CDC wymieniło ograniczenie spożycia alkoholu jako jedno z czterech „całkowicie wykonalnych postanowień noworocznych”, które zmniejszą ryzyko raka piersi.

O autorce
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.