Mówili, że jest za młoda na raka. Teraz zostało jej kilka miesięcy życia

2023-01-27 14:22

Mama trójki dzieci Emma Louise Clark skarżyła się na złe samopoczucie. Miała problemy ze snem i nieoczekiwanie zaczęła tracić na wadze. Lekarz zbagatelizował jej objawy. Kilka tygodni później usłyszała najgorszą diagnozę.

Zbliżenie na rękę z kroplówką
Autor: Getty Images / The Sun Mówili jej, że jest za młoda na raka. Teraz zostało jej kilka miesięcy życia

Miała nietypowe objawy

31-letnia Emma Louise Clark jest mamą trójką dzieci. Wspólnie ze swoim partnerem planowała ślub. W styczniu 2022 kobieta miała problemy ze snem. Zaczęła też spadać jej waga, choć nie stosowała żadnej diety. Poszła do lekarza po diagnozę. Stwierdził, że jej objawy sugerują przesunięcie wkładki wewnątrzmacicznej i nie chciał wykonać żadnych dodatkowych. Upierał się, że po jej usunięciu wszystko wróci do normy. 

- Mój lekarz w zasadzie mnie zbył. Powiedział, że jestem młoda na raka – wyznała kobieta w rozmowie dla brytyjskiego portalu "The Sun". Kilka tygodni później 31-latka zgłosiła się na histeroskopowe usunięcie wkładki. W trakcie zabiegu inny lekarz zauważył, że coś niepokojącego dzieje się z jej szyjką macicy. Zlecił wykonanie biopsji.

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Zdiagnozowano u niej raka szyjki macicy

Po kilku dniach 31-latka otrzymała wyniki. Ziścił się najgorszy scenariusz – wykryto u niej raka szyjki macicy w trzecim stopniu zaawansowania.

- Byłam kilka razy hospitalizowana z powodu infekcji i sepsy. Założyli mi worek stomijny, ponieważ guz był tak duży, przez co moje jelita pracowały nieprawidłowo – powiedziała. Kobieta przeszła leczenie za pomocą chemioterapii i radioterapii. Niestety nie przyniosło oczekiwanych efektów. Rak dał przerzuty do płuc.

- Rak wymknął się spod kontroli. Jest teraz w czwartym stadium zaawansowania. Lekarze dali mi dwanaście miesięcy życia – dodała Emma. Postanowiła spełnić swoje marzenie, mimo walki z ciężką chorobą. Wyszła za mąż za swoją bratnią duszę, 34-letniego Davida Rice’a. Teraz każdą wolną chwilę poświęca dzieciom, chce się nimi nacieszyć.

Zachęca kobiety do badań profilaktycznych 

Emma apeluje do kobiet, by systematycznie robiły cytologię, która pozwala wykryć tzw. stany przedrakowe. Rak jajnika określany jest "cichym zabójcą kobiet", który potrafi rozwijać się niemal bezobjawowo. Niestety najczęściej jest diagnozowany w znacznie późniejszym stadium, co sprawia, że leczenie jest niezwykle trudne.

Wśród pierwszych objawów tej podstępnej choroby wymienia się, m.in. krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienie międzymiesiączkowe, krwawienie po stosunku, bóle podbrzusza i okolicy krzyżowo-lędźwiowej.