"Zamienił mrożącą krew w żyłach diagnozę w odważną misję". Michael J. Fox z honorowym Oscarem

2022-11-24 10:03

Znany aktor odebrał honorowego Oscara za zwiększanie świadomości na temat choroby Parkinsona i działalność na rzecz badań nad tym schorzeniem. Michael J. Fox sam zmaga się z chorobą Parkinsona od wielu lat. Prestiżową nagrodę odebrał z rąk przyjaciela - Woody Harrelsona.

Michael J. Fox z prestiżową nagrodą. Zamienił mrożącą krew w żyłach diagnozę w odważną misję
Autor: YouTube Michael J. Fox z prestiżową nagrodą. "Zamienił mrożącą krew w żyłach diagnozę w odważną misję"

Michael J. Fox nigdy nie poddał się w walce z chorobą. Diagnozę poznał ponad 30 lat temu, będąc wówczas u progu kariery. Z powodu choroby Parkinsona musiał przerwać karierę aktorską. - Wiedziałem, że będzie coraz gorzej. Nie wiedziałem, czy nastąpi jakikolwiek postęp w leczeniu – powiedział odbierając statuetkę honorowego Oscara.

"Sprawiliście, że cały drżę"

Z rąk swojego kolegi po fachu i przyjaciela, Michael J. Fox wraz z trojgiem innych laureatów, odebrał honorowego Oscara za działalność na rzecz badań nad chorobą Parkinsona oraz zwiększeniem świadomości na temat tego schorzenia. Aktor dowiedział się o tym, że choruje już w 1991 r., kiedy miał 29 lat.

- Sprawiliście, że cały drżę – powiedział Fox po wejściu na mównicę. Żart nawiązywał oczywiście do objawów choroby z jaką zmaga się od wielu lat.

Aktor w 2010 założył "The Michael J. Fox Foundation for Parkinson's Research". Organizacja pomaga finansować badania nad lekarstwem na chorobą Parkinsona.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

"Nie prosił o rolę rzecznika Parkinsona, ale to jego najlepsza rola"

"Zamienił mrożącą krew w żyłach diagnozę w odważną misję. Michael J. Fox nigdy nie prosił o rolę rzecznika Parkinsona, ale to jego najlepsza rola" – powiedział Woody Harrelson, który wręczał prestiżową nagrodę. Michael J. Fox na uroczystej gali pojawił się w towarzystwie najbliższych – żony i czwórki dzieci.

Aktor przyznał, że diagnoza choroby była zaskoczeniem. - Usłyszałem, że zostało mi jakieś 10 lat aktywności zawodowej. Najgorsza w tym wszystkim była świadomość, że diagnoza jest pewna, i strach co do mojej przyszłości. Wiedziałem, że będzie coraz gorzej. Nie wiedziałem, czy nastąpi jakikolwiek postęp w leczeniu – powiedział w trakcie swojego wystąpienia.

Schorzenie na zawsze zmieniło jego życie. Musiał przerwać karierę i już w latach 90. zniknął z ekranów. W 2013 r. powrócił z własnym show, a w 5 lat później wystąpił w popularnym serialu "Żona idealna". Niestety, z powodu pogorszenia stanu zdrowia, musiał zrezygnować z udziału w produkcji.

Choroba Parkinsona to stan związany ze zwyrodnieniem struktur mózgu. Objawy schorzenia mogą być bardzo uciążliwe i dotyczyć motoryki – drżenie, sztywność, powolne ruchy, problemy z utrzymaniem równowagi, a także wiązać się z poważnymi powikłaniami takimi jak upośledzenie funkcji poznawczych, zaburzeniami snu, zaburzeniami zdrowia psychicznego, bólem i zaburzeniami czucia. Na chorobę Parkinsona nie ma leku, ale jest środek, który skutecznie łagodzi objawy schorzenia i poprawia funkcjonowanie pacjenta. Niestety, nie jest przystępny cenowo i ogólnie dostępny, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach.