Miał napady padaczki, a lekarze rozkładali ręce. Dopiero skany mózgu ujawniły prawdę

2021-11-18 13:40

38-letni zdrowy mężczyzna doznał niespodziewanego ataku drgawek w wyniku czego, trafił na oddział Massachusetts General Hospital. Przyczyną problemu okazał się pasożytniczy tasiemiec, który spowodował zmiany w jego mózgu.

mial-napady-padaczki-a-lekarze-rozkladali-rece-dopiero-skany-mozgu-ujawnily-prawde
Autor: Shutterstock

Aby odkryć powód problemu, lekarze przeprowadzili proces diagnostyczny, który nie wykazał żadnych poważnych dolegliwości. Oprócz szybszego bicia serca specjaliści nie zidentyfikowali fizycznych nieprawidłowości zdrowotnych, które mogłyby sugerować konkretną chorobę – toksykologia, zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej czy historia leczenia lub inne aspekty mające wpływ na nietypowe zachowanie w okresie poprzedzającym zdarzenie, zostały wykluczone.

Z powodu napadu padaczkowego lekarze zalecili przyjmowanie lorazepamu, czyli substancji o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Jednak, by znaleźć prawdziwą przyczynę, potrzebna była szersza diagnostyka.

Napad padaczki. Jak pomóc choremu?

Choć wiele dolegliwości może powodować drgawki, dalsze badania wątroby i nerek mężczyzny wykazały, że narządy działają prawidłowo. Dopiero dodatkowe informacje i skany mózgu wskazały lekarzom drogę do diagnozy.

Okazało się, że skany mózgu ujawniły trzy zwapnione zmiany, a mężczyzna 20 lat wcześniej wyemigrował z Gwatemali. Eksperci połączyli fakty i doszli do wniosku, że zwapnienia to torbiele larwalne należące do pasożytniczego tasiemca (Taenia solium).

To robaki przypominające białe wstążki, które przy pomocy dziesiątek małych haczyków „zatrzaskują się” na jelicie cienkim, dzięki czemu mogą korzystać z otaczających ich składników odżywczych i dorastać nawet do 8 metrów długości. Ich najczęstszym żywicielem są świnie, ale poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa, mogą przetransportować się na ludzi.

Larwy tasiemca tworzą torbiele, które mogą rozwijać się w każdym narządzie, ale najpoważniejsze problemy mogą powodować, gdy osiedlają się w mózgu. Ten stan określa się mianem neurocysticercosis. To główna przyczyna nabytej padaczki dla wielu części świata, w tym Ameryki Łacińskiej i Afryki.

CDS zakwalifikowało chorobę neurocysticercosis jako zaniedbane schorzenie tropikalne ze względu na to, że stosunkowo niewiele zasobów przeznaczono na jej zwalczenie. Środki zapobiegawcze obejmują głównie higienę, czyli dokładne mycie rąk oraz prawidłowe obchodzenie się ze zwierzęcym mięsem polegające m.in. na prawidłowym gotowaniu.

Neurocysticercosis jest bardzo niebezpieczna, a niektóre przypadki wymagają usunięcia problematycznych torbieli z mózgu. Z racji tego, że mogą tworzyć się w różnych częściach mózgu, mogą dawać zupełnie odmienne objawy.

Akurat w przypadku 38-latka skończyło się tylko na podaniu leków przeciwzapalnych, przeciwdrgawkowych i przeciwpasożytniczych. Po kilku dniach został zwolniony ze szpitala. Lekarze przewidują, że prawdopodobnie będzie nadal musiał przyjmować leki przeciwpadaczkowe ze względu na to, że zwapniona zmiana pozostanie w jego mózgu na zawsze.

Polecany artykuł:

Choroby odzwierzęce (zoonozy)