Meteopaci mają problem – pandemia pogorszyła dokładność prognozowania pogody

2020-05-14 12:44

Pandemia uziemiła samoloty, a to oznacza, że meteorologom brakuje danych, na podstawie których tworzą prognozy pogody. To dość nieoczekiwana konsekwencja COVID-19, zwłaszcza dla meteopatów.

Meteopaci mają problem – pandemia pogorszyła dokładność prognozowania pogody
Autor: Getty images

Jeśli jesteś wrażliwy na zmiany pogody i regularnie śledzisz telewizyjne czy internetowe prognozy, możesz być rozczarowany. Od kilku tygodni prognozy pogody są mniej dokładne niż wcześniej, a niektóre po prostu w ogóle się nie sprawdzają.

To wina pandemii koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie liczby lotów pasażerskich. Spytacie, co ma do tego pogoda? Otóż wiele danych, potrzebnych meteorologom do oceny zjawisk atmosferycznych pochodzi z czujników zamontowanych na samolotach.  

Mniej lotów, mniej raportów

Jak podaje ECMWF, czyli Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych, samoloty są na drugim źródłem danych meteorologicznych, zaraz po satelitach pod względem wpływu na prognozy. Jednak ostatnio, według danych ECMWF, liczba raportów pogodowych pochodzących z samolotów spadła. W samym tylko marcu było ich o 65 proc. mniej niż w lutym.

Niewielka część raportów pochodzi z lotów towarowych i wojskowych, ponieważ większość lotów pasażerskich została wstrzyma. Dotyczy to zarówno USA, które jest dostawcą największej liczby danych pogodowych, jak i Australii czy Europy.

„Przewidujemy, że w najbliższych tygodniach utrzyma się znaczna redukcja dostępności danych w USA, które prawdopodobnie wpłyną na wyniki naszych systemów prognozowania pogody”, twierdzi Christopher Hill z amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), cytowany przez ECMWF.

Czytaj: Wpływ pogody na samopoczucie: sprawdź, czy jesteś meteopatą

METEOROPATIA - dolegliwości spowodowane zmianami pogody

Co to oznacza dla meteopatów?

Raporty samolotów są pomocne szczególnie w ocenie prędkości i kierunku wiatru, w prognozach ciśnienia atmosferycznego, ale i przewidywanej temperatury. Testy pokazują, że prognozy tworzone bez tych danych są dużo mniej dokładne. Specjaliści twierdzą, że 12-godzinne prognozy temperatury na półkuli północnej są obecnie gorsze o ponad 9%.

Dlatego jeśli jesteś meteopatą, czyli osoba wrażliwą na zmiany temperatury, przygotuj się na niespodziewane dolegliwości. Może okazać się, że masz złe samopoczucie lub boli cię głowa, mimo że prognoza w telefonie pokazuje, że wszystko powinno być w porządku. Nie martw się, że twój stan się pogorszył - to pogorszyła się dokładność prognoz.

Nie polegaj wyłącznie na danych z mediów, staraj się po prostu wyglądać za okno i sprawdzać pogodę na bieżąco.   

Czytaj: Po pandemii będziemy ślepi? Spędzamy za dużo czasu przed ekranami

Czy jesteś meteopatą?
Pytanie 1 z 5
Czy często boli cię głowa lub masz zawroty?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki