Małpia ospa coraz bliżej Polski. "Większość chorych nie miała ze sobą kontaktu"

2022-05-20 8:48

Przypadki małpiej ospy odnotowano w kolejnych europejskich państwach - w Szwecji, we Włoszech, we Francji i w Belgii. Tym samym liczba krajów, w których w ostatnich tygodniach pojawiła się ta choroba, wzrosła do dziewięciu.

Małpia ospa coraz bliżej Polski. Większość chorych nie miała ze sobą kontaktu
Autor: Getty Images

Pierwszym krajem spoza Afryki, w którym w tym roku wykryto przypadek małpiej ospy, była Anglia - zakażony pacjent przyleciał do Londynu z Nigerii. Kolejne przypadki zakażeń odnotowano w Hiszpanii, Portugalii, USA, podejrzane infekcje bada również Kanada. Eksperci obawiają się, że wykryte do tej pory zachorowania stanowią wierzchołek góry lodowej - większość pacjentów nie ma ze sobą żadnych powiązań co sugeruje, że choroba rozprzestrzenia się szerzej.

Małpia ospa w kolejnych krajach

Małpia ospa zaczyna się gorączką, bólem głowy, mięśni i stawów, a także osłabieniem. Charakterystyczna wysypka w postaci dużych pęcherzy pojawia się nawet trzy dni po wystąpieniu jej pierwszych objawów.

Najnowszymi krajami, w których potwierdzono przypadki małpiej ospy, są Włochy, Szwecja, Belgia i Francja. We Włoszech pozytywny wynik w szpitalu w Rzymie otrzymała kobieta, która wróciła z Wysp Kanaryjskich. Obecnie przebywa w izolatce w rzymskim szpitalu Spallanzani.

Z kolei pacjenta w Szwecji zdiagnozowano w Sztokholmie. "Potwierdzono, że jedna osoba w regionie Sztokholmu jest zarażona małpią ospą" - podała w oświadczeniu Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego. Według agencji osoba zarażona „nie jest poważnie chora, ale została otoczona opieką”.

„Wciąż nie wiemy, gdzie ta osoba została zarażona. Obecnie trwa dochodzenie” – powiedziała w oświadczeniu Klara Sonden, lekarz chorób zakaźnych z Agencji. Urząd ds. zdrowia bada obecnie w regionalnych centrach kontroli zakażeń, czy w Szwecji jest więcej zachorowań.

Pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono również w Belgii - informację tę podała stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Chory - jego płci nie podano - sam zgłosił się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono także we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France, o czym poinformowało we czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Możliwe drogi zakażenia

Wiadomo, że małpia ospa przenosi się drogą kropelkową, zarazić się można również przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Ponieważ większość przypadków w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii stanowią homoseksualiści i biseksualni mężczyźni, zdaniem ekspertów "wysoce sugeruje to możliwość rozprzestrzeniania się choroby w sieciach seksualnych".