Lepiej nie bagatelizuj nadmiernej senności. Może świadczyć o tych chorobach

2023-01-19 14:58

To, że chce ci się spać po nieprzespanej nocy lub intensywnych dniach, jest normalną reakcją organizmu na zmęczenie. Jeśli jednak ciągła senność i niekontrolowane zasypianie w ciągu dnia notorycznie się powtarzają, może to świadczyć, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.

Lepiej nie bagatelizuj nadmiernej senności. Może świadczyć o tych chorobach
Autor: Getty Images Senność w ciągu dnia nie zawsze jest wynikiem przemęczenia.

Jakie są przyczyny nagłych spadków energii i senności w ciągu dnia?

Czujesz ogromną i niepohamowaną potrzebę snu nie tylko wieczorem, lecz także o różnych porach w ciągu dnia? Jeśli nie jesteś w stanie dalej funkcjonować bez drzemki, może być to znak, że twój organizm zmaga się z jakąś chorobą. Zwłaszcza, jeśli senność utrzymuje się tygodniami, a nawet miesiącami.

Niektóre schorzenia w oczywisty sposób będą potęgowały senność w ciągu dnia. Należy do nich przede wszystkim bezsenność. Nieprzespana noc, problem z zaśnięciem lub ciągłe budzenie w nocy są następstwem utrzymującego się zmęczenia w ciągu dnia. Wszystko dlatego, że ze względu na zbyt małą ilość snu lub jego złą jakość, organizm nie zdąży się zregenerować i nabrać sił do działania.

Istnieje jednak szereg innych, mniej oczywistych dolegliwości, które wiążą się ze spadkami energii. Oto najważniejsze z nich:

Anemia

O anemii można mówić wtedy, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Komórki te są potrzebne do dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości tlenu, aby narządy działały prawidłowo. Kiedy ten proces zostaje zaburzony, niedotlenienie może sprawić, że czujesz się wciąż osłabiony i zmęczony.

Bezdech senny

Bezdech senny przyczynia się nie tylko do uczucia zmęczenia, lecz także może powodować podwyższenie ciśnienia krwi, cukrzycę oraz zawały serca.

Cukrzyca

Zmęczenie jest jednym z głównym objawów cukrzycy. Nagłe wahania poziomu cukru we krwi mogą objawiać się sennością.

Depresja

Jeśli wszelkie wyniki badań nie wskazują żadnych nieprawidłowości, być może warto przyjrzeć się psychice. Depresja może prowadzić do spadku motywacji i zainteresowania codziennymi czynnościami. Ponadto często negatywnie wpływa na jakość snu, co również może objawiać się zmęczeniem.

- Jeśli to wszystko inne jest w normie i nie możemy znaleźć żadnej przyczyny zmęczenia, warto zacząć się przyglądać się naszemu nastrojowi – radzi specjalista medycyny rodzinnej, dr Jared Ankerman.

Niedoczynność tarczycy

Zmęczenie i senność w ciągu dnia może być objawem problemów z tarczycą, a zwłaszcza niedoczynności tego narządu. W wyniku choroby metabolizm zaczyna zwalniać, przyczyniając się tym samym do ogólnego uczucia zmęczenia.

Przewlekła choroba nerek

Nieprawidłowa praca nerek może doprowadzić do gromadzenia się w organizmie toksyn i zanieczyszczeń we krwi. Taki stan może objawiać się nadmiernym zmęczeniem.

Jak podkreśla specjalista, problemy z sennością mogą mieć w szczególności pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek oraz pacjenci dializowani.

Infekcje

Podczas przeziębienia lub grypy układ odpornościowy działa na najwyższych obrotach, gdyż organizm walczy z infekcją. Nic więc dziwnego, że gdy coś cię bierze, czujesz się bardzo senny i zmęczony.

Niedobory

Przyczyną ciągłej senności mogą być niedobory. Zbyt mała ilość witamin i minerałów w organizmie często objawia się zmęczeniem. Dotyczy to zwłaszcza niedoboru witaminy B12 i witaminy D.

Narkolepsja

Trudnym przypadkiem jest narkolepsja. To przypadłość, w wyniku której nagle zasypiasz nagle w nieprzewidywalnych (i często niewygodnych) momentach. Oprócz senności, objawia się również halucynacjami, paraliżem przysennym czy katapleksją.

Ciąża

Przyczyną zmęczenia nie zawsze musi być poważna choroba. Nadmierna senność w ciągu dnia dotyczy także kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To właśnie wtedy ciało kobiety produkuje zwiększone ilości progesteronu, który może powodować uczucie zmęczenia.

Jak twierdzi dr Ankerman, ciąża to obciążenie dla organizmu. - W twoim ciele rośnie kolejny człowiek. Twoje ciało pracuje, aby wspierać zarówno ciebie, jak i płód - mówi.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Jakie badania wykonać, gdy jesteśmy wciąż senni?

Jeśli senność utrzymuje się niepokojąco długi czas, warto skontrolować organizm, żeby postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie.

Podstawowym badaniem mogącym pomóc zdiagnozować powyższe choroby jest badanie krwi, z wyszczególnieniem:

 • morfologii
 • TSH
 • jonogramu
 • glikemii
 • parametrów nerkowych (kreatynina, mocznik)
 • parametrów wątrobowych (ALT, AST, bilirubina)
 • lipidogram.

Jeśli okaże się, że wyniki odbiegają od normy, lekarz pierwszego kontaktu skieruje pacjenta do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie.

Konsekwencje nadmiernej senności

Nadmierna senność może stanowić zagrożenie nie tylko z powodu toczącego się ewentualnego procesu chorobowego. Konsekwencje senności mogą wpływać również na naszą wydajność i bezpieczeństwo.

 • Nadmierna senność może przyczynić się do zwiększonego ryzyka wypadków komunikacyjnych czy wypadków przy pracy (np. podczas prowadzenia maszyn).
 • Powoduje również obniżoną wydajność w pracy i nauce oraz spadek motywacji do działania
 • Przyczynia się do utraty apetytu lub wręcz przeciwnie, wzmaga go
 • Generuje problemy z nastrojem oraz utrzymaniem na emocji na wodzy
 • Może negatywnie wpływać na relacje zarówno zawodowe, jak i prywatne
 • Zmęczenie może także zwiększyć ryzyko błędów w różnych obszarach zawodowych, stwarzając zagrożenie dla osób trzecich (np. w medycynie, pracy na produkcji, pracy z dziećmi czy prowadzeniu pojazdów).