Leki na przeziębienie pod lupą. Odkryto skutek uboczny, który może wpływać na mózg

2023-02-15 17:03

Komitet EMA ds. bezpieczeństwa zajął się oceną leków, które zawierają pseudoefedrynę. Pojawiły się bowiem obawy, że preparaty te mogą mieć negatywny wpływ na mózgowe naczynia krwionośne. Czy w związku z tym zostaną wycofane z obrotu?

Zbliżenie na kobietę, która trzyma w ręce tabletkę
Autor: Getty Images Leki na przeziębienie pod lupą. Odkryto skutek uboczny, który może wpływać na mózg

Komitet ds. bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków przystąpił do oceny leków, w których składzie znajduje się pseudoefedryna. Jest to bardzo popularna substancja stosowana w celu łagodzenia zatkanego nosa, spowodowanego przeziębieniem, alergią i katarem siennym. Stosuje się ją także tymczasowo w łagodzeniu objawów przekrwienia zatok. Nie wpływa ona na przyczynę choroby i nie likwiduje jej, lecz pomaga zmniejszyć nasilenie uciążliwych symptomów. 

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Skutek uboczny pseudoefedryny 

EMA wzięła pod lupę pseudoefedrynę w związku z podejrzeniem, że preparaty z tą substancją mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespołu odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS). Jak wyjaśniła europejska agencja, "PRES i RCVS mogą wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu i w niektórych przypadkach może powodować poważne i zagrażające życiu powikłania".

Wśród typowych objawów PRES i RCVS wymienia się m.in. ból głowy, zaburzenia widzenia oraz nudności i wymioty.

Już wcześniej wykazano, że leki z pseudoefedryną wykazują ryzyko spowodowania działań niepożądanych, które obejmują niedokrwienie serca i mózgu (w tym udar mózgu i zawał serca). Ulotki informacyjne dołączone do tych preparatów zawierają ostrzeżenie w celu zminimalizowania tego ryzyka.

Eksperci EMA ds. bezpieczeństwa dokonają teraz wnikliwego przeglądu dostępnych dowodów dotyczących leków z pseudoefedryną. Ta procedura ma na celu ocenić m.in. ogólny profil bezpieczeństwa tej substancji i ryzyko wystąpienia PRES i RCVS. Na podstawie uzyskanych danych eksperci podejmą decyzję czy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków z pseudoefedryną powinny zostać utrzymane, czy zawieszone na terenie całej Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków (w skrócie: EMA) odpowiada za ochronę ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Jej głównym zadaniem jest analizowanie wniosków o europejskie pozwolenie na dopuszczenie leków do sprzedaży.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki