Lekcje umierania. Personel medyczny uczy się, jak towarzyszyć odchodzącym pacjentom
Już 29-30 września 2023 r. w Warszawie odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu” – największego wydarzenia w tej tematyce w Polsce. Ponad 400 specjalistów spotka się w Warszawie, by porozmawiać o standardach opieki nad pacjentem umierającym i jego rodziną.
Radzenie sobie ze śmiercią pacjentów
„Jak sobie radzimy ze śmiercią pacjentów?”, „Być przy osobie, która umiera – zasady komunikacji i wrażliwości”, „Leczenie bólu przebijającego”, „Sztuczna inteligencja w hospicjum. Czy i w jakich obszarach Chat GPT może wesprzeć personel?”, „A kto nam pomoże? Syndrom wypalenia zawodowego personelu opieki paliatywnej” – to tylko kilka tematów spośród bogatej agendy 2-dniowej konferencji „Odchodzić bez bólu” (www.odchodzicbezbolu.pl) skierowanej do pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów, psychoonkologów, ratowników medycznych, farmaceutów i wszystkich tych, którzy w swojej pracy zawodowej spotykają się ze śmiercią.
- „Odchodzić bez bólu” to przestrzeń wymiany doświadczeń nt. opieki paliatywnej bez tabu – mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji. - Pierwsza edycja konferencji zgromadziła ponad 360 uczestników, co pokazuje, że nasze skupienie na praktycznych aspektach opieki paliatywnej i komunikowanie wprost o trudnościach, odpowiedzialności i wyzwaniach tej opieki, jest dziś w środowisku medycznym bardzo potrzebne.
- Jako organizatorzy chcemy, by „Odchodzić bez bólu”, było zarówno świętem opieki paliatywnej w Polsce i ukłonem w stronę specjalistów, jak i krytycznym spojrzeniem na to, jakie dziś mamy standardy, a jakie możemy mieć – dodaje dr Witt.
Jak rozmawiać z umierającymi i ich rodzinami
Podczas konferencji wystąpią wybitni eksperci w dziedzinie medycyny paliatywnej, m.in. prof. Wojciech Leppert, Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Paliatywnej, prof. Jarosław Woroń, dr Marcin Janecki, prof. Marcin Wiśniewski czy lek. med. Michał Błoch. Program wydarzenia obfituje w tematy nieoczywiste, praktyczne i niespotykane dotąd na konferencjach dot. opieki paliatywnej.
- Za mało mówi się wciąż o komunikacji z pacjentem umierającym, z umierającym dzieckiem i jego rodzicami. Za mało mówi się o tym, jak my jako personel powinniśmy radzić sobie ze śmiercią i emocjonalnym obciążeniem wynikającym z pracy w hospicjum – mówi dr Paweł Witt.
- Dlatego w tegorocznym programie konferencji poświęcamy bardzo dużo miejsca na merytoryczne wsparcie personelu w tym obszarze, będziemy mówić zarówno o komunikacji, jak i syndromie wypalenia zawodowego, konfliktach wewnątrz zespołu terapeutycznego. Oprócz tego oczywiście sporo będzie tematów dot. praktycznych aspektów codziennej opieki – dodaje Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.
– Pragniemy stworzyć miejsce, w którym uczestnicy konferencji „Odchodzić bez bólu” będą mogli dzielić się wiedzą, doświadczeniem i wspólnie pracować nad nowym wymiarem opieki paliatywnej w Polsce. Bo w terminalnej fazie choroby pacjenci cierpią nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie, psychicznie, duchowo – mówi Katarzyna Piotrowska z Vicommi Media, współtwórczyni Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu” oraz cyklu konferencji pod Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia „Opieka Długoterminowa w Praktyce”.
- Do tego sama opieka się zmienia – pacjenci i ich rodziny szukają odpowiedzi w nowoczesnych źródłach informacji, zadają pytania wyszukiwarkom i sztucznej inteligencji, czatowi GPT. Personel musi być na to przygotowany i nauczyć się współpracować z nowoczesną technologią, by być bliżej pacjenta. „Odchodzić bez bólu” to największa konferencja o opiece paliatywnej w Polsce i jedyna, w której podejmuje się tak trudne, kontrowersyjne kwestie - wyjaśnia Katarzyna Piotrowska.
Konferencja "Odchodzić bez bólu" - organizatorzy, uczestnicy, patronaty
Organizatorami konferencji „Odchodzić bez bólu” są: Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM, Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci i Vicommi Media. Wydarzenie odbędzie się w dniach 29-30 września 2023 r. w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie i zgromadzi ponad 400 uczestników.
Spotkanie odbędzie pod honorowym patronatem Konsultantów Krajowych w dziedzinach: medycyny paliatywnej (prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert), geriatrii (prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski), pielęgniarstwa opieki długoterminowej (dr n. o zdr. Mariola Rybka), onkologii klinicznej (prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski), onkologii i hematologii dziecięcej (prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński), pielęgniarstwa onkologicznego (dr n. med. Małgorzata Pasek), farmakologii klinicznej (prof. dr hab. n. med. Bogusław Okopień), pielęgniarstwa opieki paliatywnej (dr n. o zdr. Izabela Stanisława Kaptacz), a także: Rzecznika Praw Obywatelskich, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Polskiego Towarzystwa Naukowego Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Rany, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Uczelni Łazarskiego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.