Lek na zgagę pomoże w chorobie dziąseł?

2021-10-15 8:35
Lek na zgagę pomoże w chorobie dziąseł?
Autor: Getty Images

Eksperci z Uniwersytetu w Buffalo przeprowadzili niedawno badanie nad lekami na zgagę. Wynika z niego, że stosowanie tych preparatów może być pomocne w leczeniu chorób dziąseł.

Inhibitory pompy protonowej (IPP) to leki, które są często przypisywane w leczeniu zgagi, refluksu jelitowo-żołądkowego i wrzodów żołądka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Buffalo wzięła pod lupę działanie tych preparatów. Badanie miało na celu ustalenie, czy istnieje związek między stosowaniem IPP a chorobą dziąseł. Wskaźnikiem weryfikowanym w trakcie badania było głębokość sondowania kieszonek dziąsłowych.

Uczeni przeanalizowali dane kliniczne pochodzące od 1000 pacjentów, którzy zmagali się z zapaleniem przyzębia. Tylko część z nich stosowała inhibitory pompy protonowej.  

Stomatologia - krzywy zgryz

Na podstawie badań uczeni doszli do wniosku, że pacjenci, którzy stosowali inhibitory pompy protonowej, mają mniejsze kieszonki dziąsłowe. To nic innego jak szczelina, która zlokalizowana jest w okolicy szyjki zęba między brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. Jeśli dziąsła są zdrowie, to dobrze przylegają do zębów. Natomiast obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej może prowadzić między innymi do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia.

Działanie IPP a choroby dziąseł: istnieje związek?

Naukowcy wysunęli tezę, że działanie IPP może pomóc w zmniejszeniu nasilenia chorób dziąseł. U 14 proc. pacjentów, którzy stosowali IPP, głębokość sondowania kieszonek wyniosła 6 mm lub więcej w porównaniu z uczestnikami (24 proc.), którzy nie zażywali leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Z kolei 27 proc. osób, biorących leki IPP, miało głębokość sondowania 5 mm lub więcej w porównaniu tymi, którzy nie przyjmowali IPP  (40 proc.).

Wyniki badania zostały opublikowane w „Clinical and Experimental Dental Research”. Według głównej autorki badania dr Lisy Yerke „inhibiotory pompy protonowej potencjalnie mogą być stosowane w połączeniu z innymi metodami leczenia przyzębia. Zaznaczyła, że najpierw muszą przeprowadzić dodatkowe badania w celu weryfikacji mechanizmów, jakie IPP mogą odgrywać w zmniejszenia stopnia nasilenia zapalenia przyzębia.

Źródło: Bhavneet K. Chawla, Robert E. Cohen, Lisa M. Yerke, "Association between proton pump inhibitors and periodontal disease severity", badanie dostępne: 15.10.2021. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.