Lek na raka z himalajskiego grzyba? Od wieków stosowany w medycynie

2021-10-15 7:37

Naukowcy we współpracy z firmą biofarmaceutyczną NuCana odkryli lek na raka zawierający składnik pochodzący z pasożytniczego gatunku grzyba, który może w przyszłości stać się nową opcją leczenia dla osób cierpiących na nowotwór. Na razie analizy są w fazie testów, ale badania są obiecujące.

lek-na-raka-z-himalajskiego-grzyba-od-wiekow-stosowany-w-medycynie
Autor: Getty Images

NUC-7738 to nazwa leku stworzonego przez ekspertów. Zawiera kordycepinę, która inaczej jest określana jako 3'-deoksyadenozyna (3'-dA). Po raz pierwszy została znaleziona w gatunku grzyba o nazwie Ophiocordyceps sinensis, znanym również jako grzyb gąsienicowy.

Roślina ta zabija, a potem mumifikuje larwy ćmy. W medycynie chińskiej jest stosowana od wieków. Ten grzyb nazywany jest najcenniejszym pasożytem na świecie ze względu na potwierdzone działania przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Jakie są objawy nowotworów w obrębie jamy brzusznej?

Kordycepina to naturalnie występujący związek z klasy analogów nukleozydów, które stanowią podstawę wielu schematów terapeutycznych wykorzystywanych w onkologii. Naukowcy zmodyfikowali chemiczne 3'-dA w celu stworzenia nowego leku. Przeprowadzili także analizy całego genomu.

Efektem prac badawczych jest nowy, silny preparat, który ma łatwiej wnikać do komórek i wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Testy laboratoryjne wykazały, że NUC-7738 ma od 7 do 40 razy silniejsze działanie niż naturalna kordycepina.

Obecnie preparat jest w trakcie badań klinicznych prowadzonych w 3 ośrodkach w Wielkiej Brytanii, czyli Edynburgu, Newcastle i Oksfordzie. Od 1 czerwca 2021 r. przyjęto 28 pacjentów z zaawansowanymi nowotworami, odpornymi na tradycyjne leczenie, którzy otrzymali lek. Środek jest przez nich dobrze tolerowany.

Obiecujące wyniki wskazują, że naukowcy przygotowują się do kolejnej fazy badań, dzięki czemu będą mogli określić m.in. zalecaną dawkę preparatu.

Sonda
Powiedz nam:
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki