Lek na koronawirusa w fazie testów - zupełnie nowy specyfik na rynku

2020-05-26 21:23 Magda Mazurek, PAP

Izraelskie media twierdzą, że mamy przełom w walce z koronawirusem! Wszystko dzięki naukowcom z tego kraju, którzy odkryli lek ograniczający namnażanie się SARS-CoV-2.

Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 - podała we wtorek telewizja Keszet 12. Ich skuteczność testowana będzie teraz na zwierzętach.

Rząd potwierdza

O badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Biologicznych w Nes Cijona pod Tel Awiwem poinformowało we wtorek izraelskie ministerstwo obrony.

W trakcie badań przeprowadzonych przez Instytut w Nes Cijona okazało się, że pochodne tych dwóch leków doprowadziły do znacznego zmniejszenia replikacji koronawirusa, co w efekcie zapobiegło uszkodzeniu komórek po ich zakażeniu. Do tej pory leki były testowane na kulturach komórkowych.

Leczenie Covid-19 za pomocą zatwierdzonych już w przypadku innej choroby leków może być rozwiązaniem szybszym w porównaniu do czasu, jaki zajmują rygorystyczne testy, które muszą przechodzić nowe farmaceutyki - zaznaczyło w oświadczeniu ministerstwo. Jak podkreślono, leki na etapie badań in vitro okazały się skuteczne także przeciwko kilku szczepom wirusów z różnych rodzin, w tym wirusom grypy i gorączki Zachodniego Nilu.

Polecamy: Lek na koronawirusa. Naukowcy z Warszawy już wiedzą, jak ominąć testy na ludziach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE