Lek na HIV coraz bliżej. „Obiecujące widoki na skuteczne leczenie”

2022-02-01 10:26

Nowy lek immunoterapeutyczny na HIV jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla chorych – dowodzą wyniki badania klinicznego pierwszej fazy, jakie przeprowadzili naukowcy z University of Minessota. Wyniki te opublikowano w Nature Medicine.

Lek na HIV coraz bliżej. „Obiecujące widoki na skuteczne leczenie”
Autor: Getty Images

Badanie objęło nowy lek, określony symbolem N-803, który został przetestowany na pacjentach z HIV. Udział w nim wzięło 16 uczestników, którzy przez co najmniej rok byli na terapii antyretrowirusowej. 11 spośród tych ukończyło badanie z minimalnymi działaniami niepożądanymi. Sugeruje to, że podawanie N-803 pacjentom z HIV, u których zastosowano supresję ART, jest bezpieczne.

U uczestników badania, którzy stosowali ten preparat, w ciągu 6 miesięcy po leczeniu wykazano znaczny spadek liczby komórek zakażonych wirusem HIV we krwi.  

„Jesteśmy podekscytowani obietnicą pokazaną w tym wstępnym badaniu” – powiedział dr Tim Schacker, główny badacz i prodziekan ds. badań w Szkole Medycznej. „Mamy nadzieję, że przeniesiemy tę pracę do badań fazy II, abyśmy mogli ostatecznie otrzymać obiecujące leczenie dla osób żyjących z HIV”.

Jak wygląda test na HIV?

„To, co było ekscytujące w tym badaniu fazy 1, to fakt, że faktycznie wykazało ono spadek liczby komórek zakażonych wirusem HIV, co sugeruje, że preparat ten może stać się częścią długo oczekiwanej strategii leczenia HIV” – powiedział Schacker.

Zespół badawczy ma nadzieję, że lek przejdzie w najbliższej przyszłości do kolejnej fazy badań klinicznych.