Leczenie traumy za darmo. Nawet nie trzeba mieć skierowania

2023-05-10 14:27

Osoby, które doświadczyły traumy, mogą liczyć na bezpłatną pomoc specjalistyczną. Leczenie zapewnione jest w ramach nowego programu pilotażowego, który został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Na terapię można zgłosić się bez skierowania.

Młody chłopak mierzący się z traumą
Autor: Getty Images Leczenie traumy za darmo. Nawet nie trzeba mieć skierowania

Mając na uwadze to, że liczba osób doświadczających traumy rośnie z dnia na dzień, resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, postanowił ruszyć z pilotażowym programem oddziaływań terapeutycznych. Skierowany jest do osób, które mierzą się z urazem psychicznym, wywołanym przez intensywne doświadczenia i dramatyczne przeżycia. Przykładami zdarzeń traumatycznych są m.in. napaść, wypadki samochodowe, sytuacje chronicznej przemocy w rodzinie, katastrofy komunikacyjne czy wojny, gwałt.

Specjalistyczna pomoc dla osób z traumą

Terapia skupia się na zapewnieniu fachowej pomocy pacjentom z traumą w aktywnym powrocie do zdrowia i codziennych aktywności. Jej celem jest także nauczenie ich, w jaki sposób mają radzić sobie ze stresem i dbać o kondycję psychiczną. Jej plan jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie może odbywać się w różnych formach, m.in. konsultacji z psychologiem lub psychiatrą, psychoterapii indywidualnej czy grupy terapeutycznej.

- Pilotaż ma ułatwić osobom cierpiącym z powodu traumy uzyskanie specjalistycznej pomocy oraz pozwolić na przetestowanie modelu opieki nad takimi pacjentami – wyjaśniła Teresa Biela, zastępca dyrektora ds. medycznych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, cytowana przez portal "Rynek Zdrowia".

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Terapia finansowana przez NFZ

W Małopolsce na razie trzy placówki udzielają w ramach tego programu wsparcia psychologicznego dla osób doświadczających traumy. Są to:

  1. Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Zakład Psychoterapii ul. Lenartowicza 14;
  2. Stowarzyszenie W Dobrą Stronę w Krakowie, ul. Batorego 5;
  3. CM Unimed w Krakowie, ul. Młodej Polski 7.

Leczenie jest całkowicie bezpłatne i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym przypadku skierowanie nie jest wymagane. Jedynie wystarczy skontaktować się z danym ośrodkiem.

Program pilotażowy ma być realizowany do końca 2024 roku. Pomocy specjalistycznej dla osób z doświadczenie traumy udzielają także placówki w innych częściach kraju, np. Poznaniu czy Szczecinie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki