Leczenie przez kobietę może... wydłużyć życie? Zaskakujące wyniki badań

2024-04-24 10:13

Czy jest różnica pomiędzy byciem leczonym przez mężczyznę, a przez kobietę? Według nowego badania tak! Okazuje się, że lekarki mają o wiele mniejszą stopę śmiertelności wśród pacjentów. A na tym wcale nie koniec odkryć naukowców.

Leczenie przez kobietę może wydłużyć życie? Zaskakujące wyniki badań
Autor: fot. Getty Images Leczenie przez kobietę może wydłużyć życie? Zaskakujące wyniki badań

Nowe badania dotyczące śmiertelności pacjentów. U kogo lepiej się leczyć?

Niedawno w Annals of Internal Medicine zostało opublikowane nowe badanie. Wskazuje ono, że ryzyko śmierci i ponownej hospitalizacji jest znacząco mniejsze w przypadku pacjentów leczonych przez kobietę. Według badania pacjenci lekarek mają niższy wskaźnik zarówno śmiertelności jak i remisji niż chorzy leczeni przez lekarzy płci męskiej. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Badacze próbowali ustalić, czy związek między płcią lekarza a wynikami leczenia szpitalnego różnił się w przypadku kobiet i mężczyzn hospitalizowanych z powodu schorzeń.

W badaniu przeanalizowano przypadki 776 tysięcy pacjentów, w tym 458 100 kobiet i ponad 318 800 mężczyzn, którzy byli hospitalizowani w latach 2016-2019. Każdy z nich był objęty dokładnie tym samym ubezpieczeniem zdrowotnym. 

W badaniu udało się dowieść, że pacjenci mają niższy wskaźnik śmiertelności i ponownej hospitalizacji, kiedy są leczeni przez kobiety lekarki. Co więcej, badanie wykazało również, że "korzyści z leczenia prowadzonego przez kobiety są większe w przypadku pacjentek niż pacjentów". W przypadku pacjentek badania wykazały również, że różnica pomiędzy lekarzami płci męskiej i żeńskiej była "duża i znacząca klinicznie". Yusuke Tsugawa, jeden z autorów badania, powiedział w rozmowie z The Independent:

Nasze ustalenia wskazują, że lekarze płci żeńskiej i męskiej różnią się od siebie praktyką lekarską, a różnice te mają znaczący wpływ na wyniki zdrowotne pacjentów

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Kobiety, a mężczyźni w medycynie. Badania z zaskakującymi wynikami

W badaniach udało się ustalić, że śmiertelność kobiet leczonych przez lekarza płci żeńskiej wynosiła 8,15 proc., a porównaniu do 8,38 proc. w przypadku kobiet leczonych przez mężczyzn. Tymczasem śmiertelność w przypadku mężczyzn leczonych przez kobietę wynosiła 10,15 proc. w porównaniu do 10,23 proc. w przypadku leczenia przez mężczyznę. Yusuke Tsugawa zaznaczył, że kobiety-lekarki zapewniają zazwyczaj opiekę wysokiej jakości, dlatego posiadanie większej liczby kobiet-lekarzy jest korzystne dla pacjentów.

Dalsze badania nad "podstawowymi mechanizmami łączącymi płeć lekarza z wynikami leczenia pacjentów oraz nad tym, dlaczego korzyści z leczenia u lekarzy płci żeńskiej są większe w przypadku pacjentek" mogą potencjalnie poprawić ogólne wyniki leczenia pacjentów. 

Według ekspertów lekarki zazwyczaj spędzają więcej czasu na rozmowach z pacjentami, przeglądaniu uch dokumentacji i wykonywaniu zabiegów. Prawdopodobnie, mają też one lepsze umiejętności komunikacyjne i ich podejście jest bardziej skupione na pacjencie. Naukowcy zaznaczają, że leczenie przez lekarkę może pomóc złagodzić zawstydzenie dyskomfort oraz społeczne i kulturowe tabu, które może pojawiać się u pacjentek podczas wrażliwych badań.

Według badań opublikowanych w 2023 r. pacjenci operowani przez kobiety-chirurgów rzadziej wymagają dalszej opieki ze względu na niekorzystne wyniki. Według tych badań w ciągu 90 dni od operacji u 13,9 proc. pacjentów operowanych przez chirurga płci męskiej wystąpiły "niekorzystne skutki pooperacyjne" w tym śmierć, ponowna hospitalizacja i powikłania. W tym samym okresie, w przypadku pacjentów leczonych przez chirurga płci żeńskiej, powikłania pojawiły się u 12,5 proc. pacjentów.

Sonda
Wolisz chodzić do lekarza płci męskiej czy żeńskiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki