Latanie na nowych zasadach: do samolotu w maseczce i z zaświadczeniem o stanie zdrowia

2020-05-29 13:20 Katarzyna Hubicz

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać na lotniskach i w samolotach. Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek noszenia maseczek, obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia - to tylko niektóre z nich.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, nowe zasady zostały opracowane na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz ULC i będą obowiązywać w całej Europie, w  tym na polskich lotniskach.

- Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie, podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – wyjaśnił prezes ULC Piotr Samson.

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że zgodnie z nowymi wytycznymi na lotniskach przy wejściu do terminali będą prowadzone pomiary temperatury. Do terminala będą mogli wejść tylko pasażerowie z biletami. Urząd zachęca ponadto, by jeśli to możliwe, odprawić się on-line.

Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny – trzeba będzie zachować 1,5 metra odstępu od innych podróżnych, trzeba też będzie nosić maseczkę. Ograniczone zostaną usługi lotniskowe i dostępne na nich obiekty, takie jak place zabaw, czy palarnie.

Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia – trzeba to będzie zrobić zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Lotniska mają zapewnić podróżnym dostęp do środków dezynfekcyjnych a także możliwość zakupu maseczki ochronnej. W punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, zostaną zainstalowane ekrany ochronne – po to, by ograniczyć bezpośredni kontakt między pasażerami a pracownikami lotniska. Ci ostatni wyposażeni zostaną w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

ULC poinformował również, że personel pokładowy w samolocie  będzie nosił nosił maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot; maseczki powinno zmieniać się co cztery godziny.

W samolotach - jak dodano - ograniczony zostanie serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Urząd zachęca ponadto do ograniczenia bagażu podręcznego, a po przylocie powinniśmy bezzwłocznie opuścić terminal.

Szef ULC zwrócił uwagę, że tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń sprawi, że latanie będzie bezpieczne.

"W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie" - podsumował Samson.

Pożegnanie z maseczką."Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 46

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE