Lampą UV w koronawirusa
Czy wkrótce na lotniskach, w biurach i w urzędach staną lampy utrafioletowe? Taki sposób dezynfekcji nie jest niczym nowym i jest od lat stosowany w szpitalach do zabijania drobnoustrojów chorobotwórczych. Być może teraz sprawdzi się w walce z koronawirusem.
Lampy ultrafioletowe mogą zniszczyć dowolnego niebezpiecznego wirusa, także tego, wywołującego COVID-19. Taki sposób dezynfekcji jest stosowany od lat w szpitalach lub zakładach spożywczych.
Skuteczne, lecz niebezpieczne
Lampy emitujące promienie ultrafioletowe są jednak niebezpieczne dla skóry i oczu, dlatego nie mogą być stosowane w obecności ludzi. Dlatego metro w Nowym Jorku, na wzór Chińczyków, postanowiło dezynfekować tunele i stacje światłem ultrafioletowym, ale tylko w nocy w godzinach zamknięcia.
Naukowcy się jednak nie poddają. Zespół z Centrum Badań Radiologicznych na American University of Columbia pracuje nad stworzeniem lamp UVC (o częstotliwości 222 nanometrów), które byłyby równie skuteczne w zabijaniu wirusów, ale nie stwarzały ryzyka dla zdrowia.
David Brenner, dyrektor centrum, powiedział Agence France Presse, że promienie o tych częstotliwościach nie penetrują powierzchni skóry ani oka. To sprawia, że nadają się do użytku w zamkniętych pomieszczeniach, a nawet wtedy, gdy przebywają w nich ludzie.
Czytaj: Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB
Promieniowanie nadfioletowe – lecznicze właściwości promieni ultrafioletowych
Testy trwają
W 2013 r. zespół z Columbia zbadał skuteczność tego rodzaju promieni UVC w niszczeniu bakterii opornych na leki. Następnie skupił się na ich wirusach, zaczynając od grypy, a obecnie – bada ich działania na Covid-19.
David Brenner przyznał, że eksperymenty w laboratorium uniwersyteckim rozpoczęły się już kilka tygodni temu”, a naukowcy udowadniają, że lampy te niszczą koronawirusa na powierzchniach po kilku minutach. Planują powtórzyć te próby z wirusem znajdującym się w powietrzu, czyli w sytuacji, która przypomina wydychanie czy wykasływanie wirusów przez chore osoby.
Nowe lampy bezpieczne dla ludzi
Jednocześnie przeprowadzane są testy potwierdzające, że promienie te są nieszkodliwe dla zdrowia: myszy laboratoryjne poddawane temu promieniowaniu osiem godzin dziennie przez 40 tygodni z intensywnością 20 razy większą niż ta, która byłaby stosowana w lampach dezynfekujących, przeżyły i są zdrowe.
Zdaniem naukowców wprowadzeni lamp UVC do przestrzeni publicznej pozwoliłoby na odmrożenie gospodarek całego świata. To wielka szansa na powrót do normalności i pokonanie kryzysu.
Lampy UVC w samolotach
Na You Tube zobaczyć film pokazujący, jak lampy UVC wykorzystywane są obecnie do odkażania samolotów. Zdaniem ekspertów tego rodzaju promienie zabijają bakterie i wirusy, takie jak ebola, koronawirus czy zwykła grypa.
Podobne roboty emitujące światło nadfioletowy pracują również w szpitalach na całym świecie już od 2 lat, testowane są również na stacjach kosmicznych.