Księżna Mette-Marit wróciła do leczenia. Niepokojące informacje o stanie zdrowia
Księżna Norwegii Mette-Marit jakiś czas temu podzieliła się informacją, że zmaga się ona ze śmiertelną chorobą. Norweski Pałac poinformował o natychmiastowym podjęciu leczenia. Niestety, teraz pojawiają się niepokojące informacje.
Księżna Norwegii Mette-Marit, żona księcia koronnego Haakona w 2018 roku poinformowała, że cierpi na śmiertelną chorobę. Zdiagnozowano u niej idiopatyczne włóknienie płuc.
Księżna Mette-Marit znów podjęła leczenie. Choruje na poważną chorobę
Norweski Dom Królewski ogłosił ostatnio, że 51-latka musiała wznowić leczenie.
Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że leki mogą prowadzić do skutków ubocznych, które mogą mieć konsekwencje dla oficjalnych zajęć Księżnej Korony. Uważamy za naturalne, że tym razem dzielimy się tą informacją. W razie potrzeby poinformujemy o zmianach w oficjalnym harmonogramie księżnej
- poinformowano za pomocą mediów społecznościowych.
Kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u niej tę przewlekłą chorobę, księżna powiedziała, że od wielu lat miała regularne problemy zdrowotne. Według lekarza księżnej koronnej, profesora Kristiana Bjøro, przeszła ona przez rozległe badania lekarskie, kiedy to wykryto u niej nietypowy wariant zwłóknienia w płucach.
Jakiś czas temu księżna Mette-Marit udzieliła wywiadu telewizji NRK. Tam powiedziała, że w tej chorobie jest wiele trudnych i bolesnych rzeczy, ale jednocześnie jest też w niej coś pięknego, ponieważ pozwala odnaleźć siebie.
Idiopatyczne włóknienie płuc. Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Idiopatyczne (samoistne) włóknienie płuc jest chorobą pęcherzyków płucnych, której istotą jest stan zapalny, a następnie włóknienie. Jest to rzadka postać idiopatycznego śródmiąższowego zapalenia płuc.
Charakteryzuje się powstawaniem blizn w tkance płucnej, co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Choroba ta dotyka najczęściej mężczyzn po 60. roku życia.
Przyczyny choroby nie są co prawda znane, jednak zwiększać ryzyko mogą:
- mutacje genetyczne
- palenie papierosów
- zanieczyszczenie środowiska
- refluks żołądkowo-przełykowy
- astma
Co więcej, ryzyko zachorowania znacznie wzrasta wraz z wiekiem.
Wśród objawów tej choroby wymienia się przede wszystkim: kaszel, duszność i gorszą tolerancję wysiłku. U chorych mogą również pojawić się tak zwane palce pałeczkowate.
Niestety, nie istnieje leczenie przyczynowe samoistnego włóknienia płuc. Zamiast tego stosuje się optymalne leczenie wspomagające, czyli leczenie chorób współwystępujących. Wśród nich wymienia się: refluks, nadciśnienie i cukrzyca.
Ważne jest również kontrolowanie wagi i rehabilitacja pulmonologiczna.