Kroplówka po zakrapianej imprezie? Celebryci chwalą się zdjęciami w sieci

2022-06-15 8:47

Celebryci chwalą się w mediach społecznościowych zdjęciami, na których widać, że są podłączeni do kroplówki. Okazuje się, że nie jest to wynikiem choroby, tylko to ich sposób na leczenie kaca. Podłączenie się do kroplówki po zakrapianej imprezie może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje.

Screen instagram - Wieniawa, El Dursi
Autor: Instagram

Korzystanie z kroplówek po spożywaniu sporych ilości alkoholu znane było już od dawna. Jednak kroplówki na kaca nie były dotychczas popularne. Ostatnio jednak celebryci postanowili przełamać tabu i bez skrępowania umieszczają zdjęcia na swoich profilach w mediach społecznościowych. Propagują korzystanie z kropólwek jako sposób na leczenie kaca.

Wśród znanych osób, które korzystają z tego typu usług, jest Julia Wieniawa. Młoda gwiazda pochwaliła się zdjęciem z kroplówką na kaca po swoim występie na Orange Warsaw Festiwal.

Podobne zdjęcie udostępniła na relacji na instagramie Klaudia El Dursi. Celebrytka podpisała zdjęcie słowami „Już będzie dobrze”. El Dursi leczyla w ten sposób skutki kaca po weselu Karoliny Pisarek.

Udostępnianie tego typu zdjęć przez celebrytki krytykuje na twitterze Katarzyna Kopeć-Ziemczyk - dr nauk społecznych UW, była rzecznik ministra sportu i turystyki i była dziennikarka telewizyjna.

Objawy kaca, czyli "syndrom dnia wczorajszego"

Nadmiar alkoholu powoduje wiele zaburzeń, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W wyniku spożycia zbyt dużych ilości alkoholu, spada stężenie potasu, wapnia, magnezu i fosforanów. Zmniejsza się również poziom cukru we krwi.

Na drugi dzień odczuwamy więc tego skutki, które objawiają się bólem głowy, rozdrażnieniem, światłowstrętem, wrażliwością na hałas, pragnieniem, kołataniem serca, nudnościami lub wymiotami.

Czym jest kroplówka na kaca i jak działa?

Kroplówki na kaca znane już są od dawna. Sam zabieg trwa ok. 60 min. i pozwala zwalczyć dolegliwości, takie jak bóle głowy, nudności, drżenia czy wymioty. Kliniki zajmujące się tego typu usługami przyjmują klientów zarówno w placówkach prywatnych, jak i oferują dojazd do klienta.

Ceny za jedną sesję odtruwania zaczynają się od 100 zł, a mogą sięgać nawet 850 zł, w zależności od wybranego pakietu.

Kroplówka na kaca ma na celu przyspieszenie wypłukania z organizmu resztek alkoholu i jego metabolitów. Jej zadaniem jest nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Jest więc szybkim sposobem na odtrucie alkoholowe.

Choć jednorazowe podłączenie do kroplówki po zakrapianej imprezie w celu uniknięcia kaca może nie wyrządzić szkód w naszym organizmie, długotrwałe korzystanie z tego typu usług może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jak powiedziała w rozmowie z wp.pl Jagoda Fundała, socjolożka i terapeuta uzależnień, kac "To sygnał, że nadużyliśmy alkoholu, bariera przed tym, żeby tego nie robić i przy następnej okazji mocno się zastanowić. Kiedy stosuje się sposoby takie jak kroplówki, może to być bardzo niepokojący sygnał. To może oznaczać, że próbuje się obejść tę naturalną przeszkodę. Następnym krokiem może być już stan, w którym przestaje się kontrolować swoje picie".

"Kac to dla organizmu bardzo ważna informacja" - podkreśla.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki