Kraken dotarł do Polski. Pierwsze przypadki potwierdzono w tym województwie

2023-01-24 12:03

Kraken jest już w Polsce. Dwa przypadki najnowszego wariantu koronawirusa wykryto u dwóch osób w jednym województwie. Doniesienia te potwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Kraken dotarł do Polski. Pierwsze przypadki potwierdzono w tym województwie
Autor: Getty Images Kraken dotarł do Polski. Pierwsze przypadki potwierdzono w tym województwie

Kraken to najnowsza odmiana koronawirusa w wersji XBB.1.5. Dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że subwariant Omikronu trafił już do Niemiec. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo kraju z Zachodu było to kwestią czasu, aż przeniesie się do Polski. 

Kraken w Polsce

Jak podaje Wirtualna Polska, dwa przypadki krakena w Polsce odnotowano w województwie łódzkim. Próbki od pacjentów pobrano już na początku stycznia. Ministerstwo Zdrowia potwierdza te doniesienia i zapewnia, że pacjenci zdążyli już wyzdrowieć.

- Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Czy jest się czego obawiać?

W związku z najnowszymi doniesieniami, Ministerstwo Zdrowia uspokaja i zapewnia, że nie ma powodu do niepokoju.

- Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia, nawet w wersji XBB.1.5 - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia przyznaje, że transmisyjność krakena jest o wiele szybsza niż pozostałych subwariantów, jednak w większości przypadków nie ma zagrożenia ciężkiego przebiegu choroby.

- Nie spodziewamy się w Polsce w najbliższym czasie skoku liczby zakażeń, choć oczywiście stopniowy wzrost będziemy notować. W szpitalach mamy od dłuższego czasu w granicach 700 osób z cięższym przebiegiem COVID-19 lub wymagających jedynie krótkotrwałego wsparcia lekowego.

Niedzielski dodał także, że w szpitalach nadal dominuje grypa.

- To w porównaniu do hospitalizacji grypowych bardzo niska liczba, nie mówiąc już o odniesieniu jej do hospitalizacji we wszystkich dotychczasowych falach koronawirusa - podsumował minister.

Jak rozpoznać objawy krakena?

Objawy krakena to między innymi: 

 • męczący kaszel
 • bóle mięśni
 • gorączka
 • zanik lub zmiana zapachu i smaku
 • duszność
 • ból gardła
 • nudności i wymioty
 • katar
 • ból głowy
 • biegunka
 • utrata apetytu

Choć sytuacja wydaje się być pod kontrolą, warto stosować środki ochrony indywidualnej, które pomogą w zapobieganiu rozprzestrzeniania się nie tylko koronawirusa, ale także wirusa grypy, RSV i innych patogenów, które na długi czas mogą nas skutecznie "wyłączyć" z codziennego życia.