Krajowa Sieć Onkologiczna miała wystartować 1 stycznia, ale się nie uda. Minister podał realną datę

2022-11-25 13:54

"Plan, by rozwiązania Krajowej Sieci Onkologicznej obowiązywały od 1 stycznia 2023 r., jest trudny do utrzymania" – poinformował Adam Niedzielski na ostatniej konferencji prasowej. Jak dalej potoczą się losy ważnego projektu resortu zdrowia?

Krajowa Sieć Onkologiczna miała wystartować 1 stycznia, ale będzie opóźnienie. Termin trudny do utrzymania
Autor: Getty Images Krajowa Sieć Onkologiczna miała wystartować 1 stycznia, ale będzie opóźnienie. "Termin trudny do utrzymania"

Prawdopodobnie Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO), która miała obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., nie ruszy w tym terminie. Informację o zmianach przekazał minister zdrowia, który podkreślił, że "termin jest trudny do utrzymania".

Kiedy wystartuje krajowa Sieć Onkologiczna?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 listopada br., minister zdrowia został zapytany o Krajową Sieć Onkologiczną. Wcześniejsze zapowiedzi przedstawicieli resortu zdrowia mówiły o tym, że KSO zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Jak się okazuje, ten termin prawdopodobnie zostanie przesunięty. - Liczymy, że w najbliższym czasie, po Komitecie Stałym Rady Ministrów, po pracy w komisji prawniczej, projekt wejdzie na posiedzenie rządu i ze względu na wagę problematyki będzie traktowany w sposób priorytetowy - wyjaśnił Adam Niedzielski.

- Jeśli nie zdążymy, przesuniemy. Myślę o przesunięciu w granicy miesiąca, nie większym – dodał minister zdrowia.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Czym jest Krajowa Sieć Onkologiczna?

Krajową Sieć Onkologiczną mają tworzyć podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie. Priorytetem przedsięwzięcia jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi opieki onkologicznej, niezależnie od jego miejsca zamieszkania.

W założeniu każdy chory ma mieć opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Wszystkie podmioty lecznicze, które stworzą Krajową Sieć Onkologiczną, będą uprawnione do udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych w zakresie opieki onkologicznej.

Choroby nowotworowe są jedną z głównych przyczyn zgonów Polaków, a liczba diagnozowanych przypadków ciągle rośnie. Jednymi z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce jest rak płuc, rak jelita grubego oraz rak piersi.