Korytarz życia i jazda na suwak już obowiązkowe!

2019-10-18 11:20

W życie wchodzą nowe przepisy, które nakładają na kierowców poruszających się drogą z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku obowiązek utworzenia korytarza życia.

Jazda na suwak i korytarz życia to już obowiązek

415 posłów poparło nowelizację przepisów, która wprowadza obowiązek jazdy na suwak i tworzenia tzw. korytarza życia w razie wystąpienia zatoru. Przepisy wejdą w życie za 21 dni, czyli w połowie listopada 2019 roku. Korytarz życia jest potrzebny po to, aby karetka pogotowia mogła dotrzeć szybciej na miejsce wypadku.

Korytarz życia - zasada dłoni

Utworzenie korytarza życia powinno być prowadzone analogicznie do palców prawej dłoni. Oznacza to, że jeśli droga ma więcej niż dwa pasy w jednym kierunku, kierowcy jadący skrajnym lewym pasem muszą zjechać do lewej krawędzi jezdni (tak jak do kciuka). Natomiast pozostali kierowcy zjeżdżają do prawej strony swoich pasów. W ten sposób powstaje korytarz, którym pogotowie może dotrzeć na miejsce.

Warto wiedzieć: Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe? Jakie sytuacje uzasadniają wezwanie pogotowia ratunkowego?

Korytarz życia - zasada dłoni
Autor: http://www.korytarzzycia.pl/grafiki/zasada-prawej-reki/ Utworzenie korytarza życia powinno być prowadzone analogicznie do palców prawej dłoni.

Jazda na suwak

Zasada jazdy na suwak sprowadza się do tego, że do tej pory kierowcy jadący pasem, który nie ulegał zwężeniu mieli pierwszeństwo i tylko od ich decyzji zależało, czy wpuszczą kierowców z pasa, który się kończył. 

Nowelizacja przepisów drogowych, którą poparło 415 posłów jest pogłosem niedawnych wydarzeń i filmów, przedstawiających zachowanie kierowców na drogach. Nie potrafili oni utworzyć korytarza życia, wielu jechało za karetką, byle szybciej wydostać się z korka, byli tacy, którzy wykorzystali korytarz życia do zawracania. Wszystkie tego typu zachowania są niezgodne z prawem.

Czytaj też: Pogotowie ratunkowe. Jakie karetki ma pogotowie ratunkowe?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Michał Kukowski
|

i tak powinno być! Sam byłem świadkiem jak ostatnio karetka stała, bo nie miała jak przejechać. A później płacz i oburzenie!