Pogotowie ratunkowe. Jakie karetki ma pogotowie ratunkowe?

ap

Pogotowie ratunkowe wzywane jest zarówno do dzieci jak i do dorosłych. Przewozi chorych po urazach i po zawałach. Czy wszystkie karetki pogotowia są takie same? Czy karetka pogotowia, która przewozi noworodki różni się od tej dla zawałowca? Jakie karetki ma pogotowie ratunkowe?

Pogotowie ratunkowe dysponuje różnymi karetkami, których wyposażenie i zespoły ratowników różnią się od siebie. Inny sprzęt potrzebny jest do ratowania noworodka, inny dla zawałowca. Do ciężkich wypadków wyjeżdżają karetki dowodzone przez lekarzy specjalistów, w karetkach podstawowych jeżdżą ratownicy medyczni.

Pogotowie ratunkowe: karetki podstawowe

Karetki podstawowe wyjeżdżają do chorych bez lekarza. Ich obsadę stanowią ratownicy medyczni wykształceni do działania w stanach nagłych. To oni podejmują decyzję co do dalszego działania. Mogą przeprowadzać procedury ratujące życie i powodować niektóre leki. To od ich oceny sytuacji zależy, czy pacjent zostanie przewieziony do szpitala.

Pogotowie ratunkowe: karetki specjalistyczne

Karetki specjalistyczne (oznaczone literką S) są wysyłane w stanach nagłego zagrożenia życia wymagających szybkiej interwencji lekarskiej, podania niestandardowych leków lub prowadzenia ścisłego nadzoru podczas transportu do szpitala. Zespołem ratowników medycznych lub ratownikiem i pielęgniarką dowodzi lekarz specjalista medycyny ratunkowej lub anestezjologa czy ortopeda. W skład zespołu wchodzą dodatkowo ratownicy medyczni lub pielęgniarka i ratownik.

Pogotowie ratunkowe: karetki neonatologiczne

Karetka neonatologiczna, oznaczona literką "N", służy do przewodu dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Karetka neonatologiczna wyposażona jest w sprzęt ratujący życie w rozmiarach pediatrycznych oraz w razie potrzeby - inkubator. W skład zespołu karetki neonatologicznej wchodzi lekarz oraz ratownik medyczny.

Pogotowie ratunkowe: karetki transportowe

Karetki transportowe przewożą pacjentów pomiędzy szpitalami, gdy konieczna jest konsultacja lub specjalistyczne badania w innym szpitalu. W zależności od stanu pacjenta, w karetce transportowej jadą ratownicy medyczni lub lekarz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE